Enermax EMB850EWT-NAC power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ATX Black by Enermax
Enermax EMB850EWT-NAC power supply unit 850 W 20+4 pin ATX ATX Black Image
Key Features
  • ▪ 80 PLUS® Bronze Certified Power Supply
  • ▪ Integrated with ATX 3.1
  • ▪ Japanese Primary Capacitors
  • ▪ DC to DC Circuit
  • ▪ 120mm FDB Fan
  • ▪ Non-Modular Design
See full specifications
See product description
Similar Products
Details
ENERGY CONSERVATION
80 PLUS® Bronze certified with 88% efficiency at 50% loading
Better power factor performance with active PFC design
ATX 3.1 READY
The 750W model provides one 450W 12V-2x6 cable and
850W model provides one 600W 12V-2x6 cable.
SILENT OPERATION
120mm FDB fan provides an ultra-silent user experience
NON-MODULAR DESIGN WITH MESH-SLEEVED CABLES
Non-modular design with essential cables for easy system assembly.
JAPANESE PRIMARY CAPACITORS
Specifications
POWER PROVIDED 850 W
FORM FACTOR ATX
INPUT VOLTAGE 100 - 240 V
INPUT FREQUENCY 50/60 Hz
MOTHERBOARD CONNECTOR 20+4 pin ATX