| FORM FACTOR | Midi Tower |
| MOTHERBOARD COMPATIBILITY | ATX, Mini-ATX, micro ATX |
| POWER SUPPLY | ATX |
| POWER SUPPLY INCLUDED | No |
| POWER SUPPLY MOUNTED | Bottom |
| MAX PSU LENGTH | 18 cm |
| RADIATOR COMPATIBILITY | 360,280,240 mm |
| COLOR | Black |
| SIDE PANEL WINDOW | Yes |
| LED | No |
| MAX GPU LENGTH | 40 cm |
| MAX CPU COOLER HEIGHT | 16.5 cm |
| INTERNAL 3.5 | 1 |
| INTERNAL 2.5 | 2 |
| EXPANSION SLOTS | 7 |
| FRONT FANS INSTALLED | 3x 120 mm |
| FRONT FANS SUPPORTED | 3 |
| TOP FAN DIAMETERS | 120,140 mm |
| TOP FANS SUPPORTED | 3 |
| REAR FAN SUPPORTED | 120 mm |
| BOTTOM FAN SUPPORTED | 2 |
| BOTTOM FAN DIAMETERS | 120 mm |
| DUST FILTER | Yes |
| MATERIAL | Plastic, Steel |
| DIMENSIONS | 219 mm |
| WEIGHT | 8.5 kg |