1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 120GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III (6Gbps interface) |
| FORM FACTOR | 2.5-inch form factor |
| DEVICE TYPE | Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Max Read: up to 550MB/s Max Write: up to 500MB/s Random Write 4KB (Aligned): 60,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | Operating Temp: 0°C ~ 55°C Storage Temp: -45°C ~ 85° |
| MTBF | 2 million hours |
| SHOCK RESISTANCE | 1500G |
| SPECIAL FEATURES | Includes 3.5-inch adapter bracket Native TRIM support SandForce driven |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Compatible with Windows 7, Vista, XP 32-bit/64-bit, Mac OSX |
| DIMENSIONS | 99.8 x 69.63 x 9.3mm |
| WEIGHT | 77g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |