480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
| CAPACITY | 256GB |
| INTERFACE TYPE | SATA III 6Gbps |
| FORM FACTOR | 2.5-inch form factor |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk, internal |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 400MB/sec Write speed up to 400MB/sec |
| FLASH STORAGE DETAILS | 2Xnm Asynchronous Multi-Level Cell (MLC) |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C ~ 70°C -45°C ~ 85°C (storage) |
| MTBF | 2 million hours |
| SHOCK RESISTANCE | 1500G |
| SPECIAL FEATURES | TRIM (requires OS support), dynamic and static wear-leveling, background garbage collection, Indilinx nDurance 2.0 Technology to extend SSD lifespan Ndurance 2.0 Technology (Reduced Write Amplification without Compression, Advanced Multi-Level ECC, Adaptive NAND Flash Management) |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows XP 32-bit /64-bit Windows Vista 32-bit / 64-bit Windows 7 32-bit / 64-bit Linux Mac OS X |
| DIMENSIONS | 99.8 x 69.63 x 9.3 mm |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |