1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
512GB Team Group T-FORCE VULCAN Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
512GB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 180GB |
| INTERFACE TYPE | SATA 6Gb/s (SATA III) |
| FORM FACTOR | 2.5-inch form factor |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk, internal |
| DATA TRANSFER RATES | Read speed up to 500MB/sec Write speed up to 450MB/sec Random 4KB Read up to 42,000 IOPS Random 4KB Write up to 52,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 25nm Intel NAND Flash Memory Multi-Level Cell (MLC) Compute-Quality Components |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 70°C |
| MTBF | 1.2 million hours Mean Time Between Failure (MTBF) |
| SHOCK RESISTANCE | 1,500G/0.5 ms |
| SPECIAL FEATURES | Includes desktop installation kit and data migration software (link to software provided inside packaging) |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Compatible with Windows 7, Vista, XP 32-bit/64-bit, Mac OSX |
| DIMENSIONS | 99.8 x 69.63 x 9.3mm |
| WEIGHT | 80g |
| PACKAGING | Retail packaging including desktop installation kit |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |