| RECOMMENDED USE | Running |
| DISPLAY SIZE | 1.0" (2.54 cm) diameter |
| DISPLAY RESOLUTION | 128 x 128 pixels |
| UNIT DIMENSIONS | 4.57 x 6.35 x 1.42 cm |
| WEIGHT | 72g |
| GPS-ENABLED | Yes |
| WATER RESISTANT | Yes, IPX7 |
| BATTERY | Rechargeable lithium-ion Battery life 4 weeks in power save mode; 8 hours in training mode |
| LAP HISTORY | 1000 laps |
| WAYPOINTS/FAVORITES/LOCATIONS | 100 |
| HEART RATE MONITOR | Not included, optional extra |
| BIKE SPEED/CADENCE SENSOR | Not included |
| ADDITIONAL FEATURES | Vibration alerts New features: Training Effect, Virtual Racer™ |
| WARRANTY | 1 years manufacturers warranty |