480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
500GB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
1TB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
1TB Kingston KC600 2.5-inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Transcend JetDrive 850 Thunderbolt PCIe SSD Upgrade for Mac
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
2TB Axiom 3.5 Inch Serial ATA Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 120GB useable capacity Total Flash Memory Components - 128GB 8GB allocated to real-time data redundancy & error correction |
| INTERFACE TYPE | SATA III |
| FORM FACTOR | 2.5-inch |
| DEVICE TYPE | SSD Solid State Disk |
| DATA TRANSFER RATES | Sustained Reads 6Gb/s (up to) 556MB/s Sustained Writes 6Gb/s (up to)523MB/s Sustained Reads 3Gb/s (up to)284MB/s Sustained Writes 3Gb/s (up to)268MB/s Random 4K Read4Up to 60,000 IOPS Random 4K Write4Up to 60,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | MLC NAND Flash |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 70°C (-55°C to 150°C non-operating) |
| MTBF | 1,000,000 hours |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Suitable for Windows and Mac systems |
| DIMENSIONS | 100.12mm x 70.06mm x 7.00mm |
| WEIGHT | 70g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |