| 15 IN STOCK |
|
Ships in 3 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Verbatim Store N Go USB2.0 Type A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
128GB SanDisk Cruzer Blade USB2.0 Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
30GB Apricorn Aegis Secure Key USB3.0 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology DataTraveler Micro USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler Exodia M USB Type-A 3.2 Gen 1 Flash Drive Black Blue (Pack of 2x 64GB)
| IN STOCK |
64GB AData UC310 USB 3.2 Flash Drive - Black Capless Swivel
| IN STOCK |
32GB Verbatim USB2.0 Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
32GB Sandisk Cruzer Glide USB2.0 Black/Red Sliding USB Connector
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler microDuo 3C USB-A + USB-C Interfaces USB3.0
| IN STOCK |
32GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
64GB AData UV150 USB3.2 Flash Drive - Black/Red
| IN STOCK |
The Blaze B02 USB drive from Silicon Power is equipped with the new USB3.1 Gen1 interface (USB3.0), which is up to 10 times faster than USB2.0. This guarantees you will no longer be wacthing the progress bar for hours on your screen when transferring large files to and from your USB drive.
The stylish modern hairline design, with anti-fingerprint coating, makes this a great fashion accessory that you can carry with you everywhere. It is so small that it fits anywhere; the super-slim casing is only 8.1mm thick and as equipped with a keyhole loop at the bottom for easily attaching this drive to a keyring or lanyard.
| CAPACITY | 16GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 Backwards compatible with USB3.0/USB2.0 |
| FEATURES | Free download of SP Widget data management software |
| TRANSFER RATES | Up to 5Gbps |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10 / 8 / 7 / Vista / XP Mac OS 10.3.x or later Linux 2.6.x or later |
| DIMENSIONS | 60.6mm x 18.0mm x 8.1mm |
| WEIGHT | 8g |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |