32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 3000MHz PC4-24000 CL16 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
16GB Kingston FURY Renegade DDR4 3600MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 8GB) w/ RGB
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR4 3200MHz CL22 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3200Mhz PC4-25600 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Transcend JetRam DDR4 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V Dual Channel Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3000Mhz PC4-24000 CL16 1.35V Dual Channel Kit (2x8GB) for Intel Z270
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2V DDR4 Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Delta RGB DDR4 3200MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
128GB Kingston FURY Beast 3600MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 3200MHz Sniper X PC4-25600 CL16 Dual Channel Kit (2x 16GB) Digital Camo
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
| IN STOCK |
The Avexir Blitz1.1 Series is designed especially for gamers and overclockers. This range offers amazing performance, great options for overclocking, and some of the most stunning designs of any RAM these days.
The Blitz1.1 memory modules incorporate an LED tube which provides a gentle pulsing light inside your computer case. It will really make your entire gaming computer stand out from the crowd!
Avexir works with the largest motherboard manufacturers in the world to ensure compatibility across all major brands, and all Avexir gaming memory features Intel XMP Profile too, for easily getting the best from your memory. Of course, for those wanting to tweak the settings even further, you can also customize the settings on your memory modules if that is what you prefer.
This 16GB kit is made up of 4 x 4GB modules, rated to run at speeds up to 2800MHz. Full memory timings of CAS 15-15-15-35 at 1.35V. This edition is equipped with the black and golden heatspreaders.
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 2800MHz (DDR4-2800) |
| STANDARD | PC4-22400 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Quad Channel kit (4x 4GB) |
| CAS LATENCY | CL15 |
| MEMORY TIMINGS | 15-15-15-35 |
| VOLTAGE | 1.35V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| HEATSINK COLOR | Gold/Black |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DDR4 SDRAM memory modules |
| CONFIGURATION | Four 4GB DDR4 modules per kit |
| FEATURES | Removable heatsinks Golden LEDs Intel XMP profile |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |