32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Desktop Memory Module Value Range
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 (16-18-18-38) 1.35V Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM DDR4 2666MHz PC4-21300 CL19 Memory Module
| IN STOCK |
32GB Crucial 3200MHz PC4-25600 CL22 1.2 V 288-pin DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Delta RGB DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Crucial 3200MHz CL22 DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 TridentZ RGB 3600Mhz PC4-28800 CL18 1.35V Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 2400MHz Sniper X PC4-19200 CL17 Quad Channel Kit (4x 8GB) Urban Camo
| IN STOCK |
16GB Kingston Fury Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Quad Channel Kit (4x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
Stay ahead of the curve with next-gen DDR4 SODIMM.
Keep ahead of the curve by fully loading up your notebook or small form factor machine with HyperX® Impact DDR4 SODIMM and crank the settings to max. Impact DDR4 is optimized for Intel’s Series 100 and 200 chipsets and has been tested for compatibility with leading motherboard manufacturers. It has low CL13 latency, higher memory bandwidth and speeds up to 2133MHz to power through all the gaming, video editing and multitasking you can throw at it.
It automatically overclocks itself so that even first-time installers know they’re getting the most from their system. Because it’s XMP-ready, you can fine tune your setup by simply selecting one of the hand-tuned profiles, no need to dig into the BIOS. Ultra-efficient Impact DDR4 operates at a mere 1.2V, so you’ll get a huge performance boost, your system will run cooler and you’ll squeeze more from your notebook’s battery life. The sleek black PCB and slim thermal label will give your build an edge in style, and Impact DDR4 is backed by lifetime warranty.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY SPEED | 2133MHz |
| STANDARD | PC4 17000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual Channel Kit |
| CAS LATENCY | CL13 |
| VOLTAGE | 1.2 V |
| HEATSINK COLOR | Black |
| REGISTERED | Unbuffered memory |
| TECHNOLOGY | 260-pin DDR4 |
| NUMBER OF PINS | 260 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 2 x 16 GB Module configuration: 2048M x 64 |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |