16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Integral Crypto Drive FIPS 140-2 Encrypted USB3.0 Flash Drive (256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
16GB Thor USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Data Traveler Exodia M USB Type A Flash Drive - Black, Blue
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB AData Royal UR340 Ultra-Compact USB3.0 (USB3.2) Flash Drive
| IN STOCK |
32GB Apricorn ASK3 USB3.2 Type-A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
16GB Kingston Ironkey Keypad 200 AES-256 Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
128GB Kingston Technology DataTraveler Micro USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
| IN STOCK |
128GB Transcend JetFlash 710S Silver Metallic USB3.1 Flash Drive
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology DataTraveler Micro USB3.2 Type-A Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB3.2 Type-A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
This 64GB Integral Courier Dual Encrypted USB drive is suitable for both PC and Mac users. With a high-speed USB3.0 interface and backed by a 2-year warranty, this encrypted drive is great for anyone wanting to make sure no personal data is accessed by anyone else, period.
FIPS 197 approved and featuring AES 1256-bit hardware encryption, this is one of the safest encrypted flash drives you can buy today. FIPS (Federal Information Processing Standards) ensures that this drive adheres to the very strict US Government standards for storage and processing of sensitive data.
Highlights:
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.0 |
| FEATURES | FIPS 197 Approved AES 256-bit hardware encryption |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 145MB/sec Read speed up to 45MB/sec |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8, 7, Vista, XP Mac OS X |
| DIMENSIONS | 70mm x 22mm x 10mm |
| WEIGHT | 10g |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |