|
Ships in 4 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
16GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz TridentX Series CL10 (10-12-12-31) Quad Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill Aegis DDR3 PC3-12800 1600MHz Dual Channel kit (CL11) 2x4GB 1.5V
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1066MHz PC3-8500 CL7 Quad Channel Memory Kit (4x 4GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz RipjawsX Series for Intel/AMD (10-10-10-30) Dual Channel kit
| IN STOCK |
4GB Kingston ValueRAM PC3-12800 1600MHz CL11 DDR3 Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 2133MHz PC3-17000 RipjawsZ Series (10-12-12-31) Quad Channel kit 4x4GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 2400MHz RipjawsZ Dual Channel Kit (2x 4GB) CL10 1.65V Black
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 1600MHz CL11 NT Series Desktop memory module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Quad Channel kit (4x8GB)
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsX Series for Sandy Bridge (9-9-9-24) Dual Channel kit
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-17000 2133MHz Ares Series Low Profile (9-11-20-28) Dual Channel kit
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 PC3-12800 RipjawsZ Series for Intel X79 (9-9-9-24) Quad2 Channel kit 8x4GB
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 PC3-19200 2400MHz Ares Series Low Profile (11-13-13-31) Dual Channel kit
| IN STOCK |
Experience faster loading times and system response with Transcend's DDR3 modules. After extensive testing at the component and module levels to guarantee stability, compatibility and functionality, Transcend modules can reliably handle anything from data-intensive programs to multitasking. Backed by a limited lifetime warranty, Transcend's fully-qualified memory is designed to offer unparalleled stability and synchronized performance to optimize your Mac Pro 2009. Transcend's DDR3 Mac compatible modules are an easy yet affordable investment to improve your system's overall performance. (Need to check CPU, Intel Xeon 3500/3600 series CPU does not support registered DIMM and 512Mx8, 1Gx4 DRAM chip)
| CAPACITY | 16GB |
| MEMORY SPEED | 1333MHz |
| STANDARD | PC3-10600 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Quad channel kit |
| CAS LATENCY | CL9 |
| MEMORY TIMINGS | 9-9-9 |
| VOLTAGE | 1.5V |
| FEATURES | For Mac Pro Early 2009 256Mx8 bit 1.5V Timing 9-9-9 Operating Temperature 0 ~ 85 ˚C Compatible with select Mac systems. Verify model for compatibility Registered DIMM |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |