32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3200MHz PC4-25600 CL16 RGB Dual Channel Kit (2x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3200MHz DDR4 Quad Memory Kit (4 x 16GB)
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology FURY Beast 3600MHz DDR4 Dual Memory Kit (2 x 32GB)
| IN STOCK |
16GB Axiom DDR4 PC4-19200 2400MHz CL17 ECC Memory Module
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Single Memory Module (1x16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill Flare X DDR4 3200MHz PC4-25600 for AMD Ryzen CL16 Dual Channel Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
8GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team T-Force Vulcan Z DDR4 3200MHz Dual Channel Kit (2 x 8GB)
| IN STOCK |
16GB Team Group T-Force Vulcan Z DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Kit (2x 8GB)
| IN STOCK |
16GB AData Premier DDR4 3200MHz CL22 1.2V Desktop Memory Module
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR4 Aegis 2666MHz PC4-21300 CL19 Dual Channel Memory Kit (2x16GB)
| IN STOCK |
Speed. Style. Sport. Get more out of your memory.
Designed for performance enthusiasts, gamers, and anyone who simply wants to get more out of their system, Ballistix Sport LT DDR4 memory helps you do just that. Give your processor the resources it needs to perform and make your computer faster and more responsive.
Make your system go Ballistix.
Memory is fun when it’s faster, when it’s stylish, and when it helps your system perform at a higher level. Compared to standard DDR4 memory, that’s exactly what Ballistix Sport is engineered to do. Get faster speeds and run demanding applications with ease. Multitask at will with increased bandwidth. And strike first with better latencies and reduced load times.
Install with ease.
Getting more out of your system should be easy — and that’s exactly how we engineered Ballistix Sport memory. Using cutting-edge technology, intuitive module design, Intel® XMP 2.0 profiles and more, we designed Ballistix Sport with the sole intent of creating affordable, easy-to-use performance memory. Installation is a cinch: just plug-and-play, and get ready to win with little to no BIOS configuration.
Go covert.
With a stealth digital camo design and integrated heat spreader, Ballistix Sport LT comes in red, white, and gray.
Micron® quality: Pro gamer reliability
Ballistix memory, a brand of Micron Technology, is built and tested from start to finish as part of a major DRAM manufacturer, and as such delivers a high level of performance for those needing it most in gaming applications. Backed by a limited lifetime warranty, a hardcore community of fans, and a dedicated gamer support team, Ballistix memory is ready to take your in-game performance to the next level.
| CAPACITY | 8GB |
| MEMORY SPEED | 3000MHz |
| STANDARD | PC4 24000 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Single |
| CAS LATENCY | 15 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| CONFIGURATION | 1 x 8GB Module configuration: 1024M x 64 |
| FEATURES | Intel Extreme Memory Profile (XMP) Cooling type: Heatsink |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |