Allsop Metal Art Monitor Stand - Black
| IN STOCK |
StarTech ARMDUALWALL Articulating Wall Mount Dual Monitor Arm - Up to 24-inch Screen
| IN STOCK |
Allsop Metal Art Jr. Monitor Stand - Pearl Black
| IN STOCK |
Sigg CE-MT1812-S2 Triple Monitor Desk Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech Dual Monitor Desktop Stand - Up to 24-inch per Monitor
| IN STOCK |
StarTech ARMPIVSTND Desktop Monitor Stand - Up to 30-inch Screen Size
| IN STOCK |
Tripp Lite Display TV LCD Wall Monitor Mount - 45 To 85 Inch Screens - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Display TV Wall Monitor Mount - Supports 37 To 70 Inch Screens
| IN STOCK |
StarTech MONSTADJDL Adjustable Monitor Riser with Drawer - Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
Allsop Ergo Twin Metal Art 24-Inch Monitor Stand - Black
| IN STOCK |
Targus PA235U Universal Monitor Stand - Black
| IN STOCK |
Kensington Monitor Stand Plus with SmartFit System - Up to 21-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech ARMSLIMDUO Dual Monitor Arm - Up to 30-inch
| IN STOCK |
Tripp Lite Full Motion Ceiling Mount For 23 Inch To 42 Inch TVs & Monitors
| IN STOCK |
StarTech C-Clamp Desk Mount Articulating Dual Monitor Arm - Up To 32-Inch Display
| IN STOCK |
SIIG’s Easy-Adjust Dual Monitor Desk Stand - 13" to 27" enables you to mount two monitors side-by-side to instantly create an ergonomic working environment. The premium quality aluminum mounting arms are built to last and easily support two monitors from 13" to 27" with weight up to 17.6 lbs each.
Unique mounting bracket with detachable VESA plate is smartly designed to simplify the installation procedure and makes mounting the monitor to your desirable position quick and simple to manage. User-friendly adjustment knobs are integrated to allow horizontal and vertical adjustments for maximum viewing comfort. Heavy duty counter-balanced base ensures stability and allows easy re-positioning around the desktop. This high quality easy-to-use dual monitor desk stand is a workspace organizing tool to provide ergonomic comfort, free up desk space and increase productivity.
| TYPE | Desk stand |
| NUMBER OF MONITORS | 2 |
| COLOR | Black,Grey |
| MAX MONITOR WEIGHT | 17.6LBS |
| MAX MONITOR SIZE | 68.6 cm (27") |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 3in x 3in Maximum VESA mount: 4in x 4in |
| ROTATION | 360° |
| TILT | -15 - 15° |
| DIMENSIONS | 30in x 16in x 10in |
| WEIGHT | 14LBS |