|
Ships in 6 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
StarTech Dual Monitor Desktop Stand - Up to 24-inch per Monitor
| IN STOCK |
Startech Sit-to-Stand Monitor Workstation
| IN STOCK |
Targus PA235U Universal Monitor Stand - Black
| IN STOCK |
StarTech Triple Articulating Desk Clamp Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech ARMSLIMDUO Dual Monitor Arm - Up to 30-inch
| IN STOCK |
Tripp Lite Swivel Tilt Wall Mount - Up to 55-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Work Wise Wall Mounted Workstation - Silver
| IN STOCK |
StarTech ARMWALLDS Swivel Wall Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Display TV Swivel Tilt Wall Monitor Arm - Supports 14 Inch to 42 Inch Screens - Black
| IN STOCK |
StarTech ARMPIVOTB Articulating Desk Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Kensington K52797WW SmartFit Extra Wide Monitor Stand - Up to 27-inches Screen
| IN STOCK |
StarTech Quad Articulating Desk Clamp Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Fixed Security Display TV Wall Mount - Supports 37 Inch to 80 Inch Screens
| IN STOCK |
Siig CE-MT2U12-S1 Aluminum Mechanical Spring Slim Monitor Arm _ Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
Arctic AEMNT00039A Z1 Single Clamp Monitor Arm - Up to 34"/38" Ultrawide
| IN STOCK |
Save space with this premium desk mount monitor arm, by suspending your screen above your desk.
Versatile Use
Use the single arm monitor mount to mount your VESA mount monitor (75x75, 100x100) up to 34”.
Sleek and Stable Design
Made of aluminum, the VESA mount monitor stand provides stable support for your display, with a weight capacity of up to 17.6 lb. (8 kg). Built-in USB 3.0 ports provide convenient connectivity for your computer.
The arm extends 20.2” (514 mm) to allow a wide range of motion. Move the monitor holder arm effortlessly side to side to adjust your screen.
With its articulating arm, the monitor mount makes it easy to find the right viewing angle. Pan +90/-90 degrees left or right and tilt your display +90/-90 degrees up or down. For landscape or portrait viewing, rotate your display +90/-90 degrees.
Height Adjustment
Work in comfort with this height adjustable monitor stand that lets you raise or lower the monitor arm along the pole, up to 24.4” (620 mm).
| TYPE | Clamp |
| NUMBER OF MONITORS | 1 |
| COLOR | Black |
| MAX MONITOR WEIGHT | 8kg |
| MAX MONITOR SIZE | 86.4 cm (34") |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 75 x 75 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm |
| ROTATION | Swivel angle: 90° Angle of rotation: 90° |
| TILT | Tilt angle range: -90 - 90° |
| ACCESSORIES INCLUDED | 1 x cable clips 9 Screws included |
| MATERIALS | Aluminium |