|
Ships in 8 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
Siig CE-MT1U12-S1 AC Articulated Dual Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Kensington K52797WW SmartFit Extra Wide Monitor Stand - Up to 27-inches Screen
| IN STOCK |
Siig CE-MT2T12-S1 Aluminum Mechanical Spring Slim Monitor Arm - Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech Pole Mount Full Motion Desk Clamp Grommet Single Monitor Arm - Up To 34-Inch Screen
| IN STOCK |
Siig CE-MT1B12-S2 Articulating Wall Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen - Black
| IN STOCK |
Siig CE-MT2U12-S1 Aluminum Mechanical Spring Slim Monitor Arm _ Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
SIIG CE-MT2211-S1 Triple Flat Screen Monitor Desk Stand - Up to 27-inch
| IN STOCK |
StarTech Desk Mount Dual Monitor Arm - Articulating - Stackable
| IN STOCK |
Tripp Lite Swivel Tilt Wall Mount - Up to 55-inch Screen
| IN STOCK |
Tripp Lite DDR1327SDD Dual Desktop Monitor - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
SIIG CE-MT1712-S2 Dual Flat Panel Monitor Desk Stand - Up to 27-inch - Black
| IN STOCK |
3M Mechanical Adjustable Monitor Arm - Black
| IN STOCK |
StarTech Single Desk Clamp Monitor Arm - Up to 32-inches Screen - Black
| IN STOCK |
Kensington K60087F SmartFit Desktop Monitor Stand - Up to 17-inch Screen - Black
| IN STOCK |
StarTech ARMBARQUAD Quad Articulating Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Double-Monitor Mount | Low-Profile Base | Height Adjustable | For up to 27” Monitors
This deskmount dual-monitor arm lets you mount two 13” to 27” VESA mount monitors, each weighing up to 17.6 lb. (8 kg), onto a single low-profile base. It gives you flexible desk-clamp or grommet-hole mounting, letting you save space while creating an ergonomic workspace in any office environment.
Free Up Desk Space
With a stable dual-arm design, the double-monitor mount lets you create more usable work space by mounting your monitors side by side on a single base. The screen mount features a flat low-profile back that lets you position your displays against a wall or cubicle wall.
Optimal Viewing
The computer monitor desk mount features adjustable height along the pole. The smooth +/- 30° tilt motion and +/- 30° swivel make it easy to find the optimal viewing angle. You can also rotate your display 360° for portrait or landscape viewing, and make sure your displays are perfectly aligned using the micro-adjustment knob.
Flexible Installation
The dual-monitor arm is easy to install, with the desk-clamp or grommet mount (hardware included). Integrated cable management keeps your workspace organized. It works well with most desks, including sit-stand workstations.
Boost Productivity with Multiple Monitors
Adding two monitors gives you the extra screen space you need to simplify multitasking and maximize your productivity.
| TYPE | Clamp |
| NUMBER OF MONITORS | 2 |
| COLOR | Black |
| MAX MONITOR WEIGHT | 35LBS |
| MAX MONITOR SIZE | 68.6 cm (27") |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 75 x 75 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm |
| ROTATION | 360° |
| TILT | Tilt angle range: -30 - 30° Swivel angle range: -30 - 30° |
| ACCESSORIES INCLUDED | Wrench included VESA mount included Number of cable clips: 4 Screws included Number of screws: 18 Grommet base plate included Manual |
| MATERIALS | Aluminium,Plastic,Steel |
| DIMENSIONS | 5.3in x 34in x 20in |
| WEIGHT | 10LBS |