16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Arya USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Leprechaun USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Game of Thrones Night King USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology IronKey Vault Privacy 50 USB Type A Flash Drive - Blue
| IN STOCK |
16GB Ant Man USB Flash Drive
| IN STOCK |
| IN STOCK |
16GB Verbatim Store N Go USB2.0 Type A Flash Drive - Red
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Apricorn USB3.2 Type-C Flash Drive - Black
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology IronKey Locker+ 50 USB Type-A 3.2 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
| IN STOCK |
32GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler Exodia USB3.2 Type A Flash Drive - Black
| IN STOCK |
Superior speed, stylish design
Kingston’s DataTraveler® Elite G2 is a stylish Flash drive with enough capacity to transfer films, pictures and work files wherever you go. This drive is compliant with the USB 3.1 Gen 1* (USB 3.0) specification and delivers incredible performance to save time when transferring videos, photos and other large files. The metal casing is shock- and water-resistant so you can be confident when bringing your data with you.
The sleek design of the DataTraveler Elite G2 complements any compatible device and is backwards-compatible with USB 2.0 to allow users to migrate to USB 3.0 in the future. It is backed by a five-year warranty, free technical support and legendary Kingston® reliability.
- Quicker file transfers compared to standard USB 3.1 Gen 1 and USB 2.0 devices
- Shock- and water-resistant metal casing with removable cap
- LED status indicator
*USB 3.1 Gen 1 performance requires a host device with a USB 3.0 or 3.1 port.
| CAPACITY | 64GB |
| INTERFACE TYPE | USB 3.0 (3.1 Gen 1) USB Type-A |
| FEATURES | Shock resistant Water resistant |
| TRANSFER RATES | Read speed (USB 3.0 (3.1 Gen 1)): 180 MB/s Write speed (USB 3.0 (3.1 Gen 1)): 70 MB/s |
| COLOUR | Black |
| MATERIAL | Metal |
| TEMPERATURE RANGE | Operating temperature (T-T): 0 - 60 °C Storage temperature (T-T): -20 - 85 °C |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Windows 10, 8, 7 Mac OS X 10.10 Yosemite, Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.9 Mavericks Linux |
| DIMENSIONS | 59.4 mm x 19 mm x 10.8 mm |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |