16GB Star Wars TLJ 1st Order BB Unit USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Guardians of the Galaxy Star Lord USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Star Wars BB-8 USB Flash Drive
| IN STOCK |
16GB Transcend JetFlash 700 USB3.0 Flash Drive
| IN STOCK |
8GB Leprechaun USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB SanDisk Cruzer Glide USB2.0 Flash Drive - Black,Red
| IN STOCK |
16GB Marvel Black Panther USB Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston Technology Data Traveler USB3.0 Flash Drive - Silver
| IN STOCK |
128GB Apricorn Aegis Secure Key 3z USB3.1 Flash Drive - Black
| IN STOCK |
| IN STOCK |
64GB Kingston Data Traveler Exodia M USB Type A Flash Drive - Black, Blue
| IN STOCK |
32GB Game of Thrones Tyrion USB Flash Drive
| IN STOCK |
8GB Integral Crypto DUAL FIPS 197 Encrypted USB3.0 Flash Drive (AES 256-bit Hardware Encryption)
| IN STOCK |
16GB Star Wars TFA Poe USB Flash Drive
| IN STOCK |
64GB Kingston DataTraveler microDuo 3C USB-A + USB-C Interfaces USB3.0
| IN STOCK |
Meet the 32GB Transcend Jetflash 790W capless flash drive with USB3.1 interface. Super-fast transfer speed up to 100MB/sec (read speed) and with retractable USB connector. Stylish white/blue design and with LED indicator showing data transfer activity, this high-end USB drive is backed by a lifetime manufacturers warranty.
The capless JetFlash 790W USB 3.1 Flash Drive utilizes a retractable USB connector to shield your data while in transit. Simply push/pull the colored slider to expose/retract the connector. Best of all, the JetFlash 790W sports the next generation SuperSpeed USB 3.1 specification and up to an incredible 64GB capacity. This combination of blazing fast data transfer rates and substantial storage space make it easier than ever to store, carry and share all your digital files wherever you go.
Includes free download of Transcend Elite data management tools.
| CAPACITY | 32GB |
| INTERFACE TYPE | USB3.1 |
| FEATURES | Retractable USB connector |
| TRANSFER RATES | Read speed up to 100MB/sec Write speed up to 30MB/sec |
| READYBOOST COMPATIBLE | Yes |
| COLOUR | White / Black |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Microsoft Windows 2000 Microsoft Windows XP Microsoft Windows Vista Microsoft Windows 7 Microsoft Windows 8 Microsoft Windows 8.1 Microsoft Windows 10 Mac OS 9.0 or later Linux Kernel 2.4.2 or later |
| DIMENSIONS | 63.6mm x 21.2mm x 10.6mm |
| WEIGHT | 4.9g |
| WARRANTY | 5 years manufacturers warranty |