Crucial 2.5-inch Internal Solid State Drive Install Mounting Kit
| IN STOCK |
3.84TB Axiom Enterprise Pro EP650 2.5Inch SFF Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
128GB KingSpec 1.8-inch SATA III 6Gbps SSD Solid State Disk (JMicron JMF608 Controller)
| IN STOCK |
256GB Team Group T-Force Vulcan Z 2.5 Inch Serial ATA III 3D NAND Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
250GB PNY CS1030 M.2 NVMe Internal SSD
| IN STOCK |
480GB Transcend JetDrive 725 for MacBook Pro (Retina) 15-inch Mid 2012 to Early 2013
| IN STOCK |
1TB Transcend M.2 2280 PCIe Gen4 x4 NVMe SSD 240S
| IN STOCK |
2TB Kingston Technology FURY Renegade M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
1TB Kingston Technology KC3000 M.2 PCI Express 4.0 Solid State Drive
| IN STOCK |
960GB Axiom 2.5Inch SAS V-NAND TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB Kingston A400 2.5 Inch Serial ATA III Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
| CAPACITY | 480GB |
| INTERFACE TYPE | NVMe PCIe |
| FORM FACTOR | PCIe |
| DEVICE TYPE | SSD |
| DATA TRANSFER RATES | Read up to 1583 MB/s Write up to 1007MB/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | up to 200,000 IOPS |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | up to 180,000 IOPS |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D TLC |
| CONTROLLER | Phison E8 |
| OPERATING TEMPERATURE | 0°C to 70°C |
| MTBF | 1,500,000 |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | RoHS Compliant |
| SYSTEM REQUIREMENTS | Designed for macOS 10.12 and beyond |
| DIMENSIONS | 89x24x1.8mm |
| WEIGHT | 7g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years limited manufacturers warranty |