Noiseblocker NB-eLoop B14-3 1400RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 140x150x25mm 1500RPM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noctua 140mm 900RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-1 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro P-1 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN SL-INFINITY 120mm ARGB Case Fan - 3 Pack - Black
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 80mm 2200RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent X-1 80mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
Noctua 140mm 1200RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A12x25 120mm 1200RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 1300RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Corsair is expanding its range of fans with the introduction of the ML series, an acronym that reveals the technological nature of the new series of magnetic levitation fans.
The Corsair ML fans provide quiet operation and excellent performance, thanks to magnetic levitation of the rotor and the owner of the design of the fan blades.
The innovative design is able to considerably increase both the static pressure and a flow of air, thanks to the very low friction of the magnetic levitation system.
Moreover, thanks to the 4-pin PWM connector is possible to adjust timely the fan rotation speed so as to manage the performance / noise ratio appropriately.
Finally, the LED version is equipped with 4 high-brightness LED inserted in the rotor of the fan, guaranteeing maximum brightness and uniform lighting along the translucent material blades.
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 2400 RPM |
| QUANTITY | Dual Pack |
| NOISE LEVEL | 37 dB |
| AIRFLOW | 75 cfm |
| CONNECTOR | 4-pin |
| VOLTAGE | 10.8 V - 13.2 V |
| DIMENSIONS | 120 mm x 25 mm x 120 mm |