Noctua 140mm 1200RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 900RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-1 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PR-2 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 120mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-3 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Anti Vibrations Pads - Black - 16-Pack
| IN STOCK |
Noctua 80mm 1200RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
StarTech 60MM TX3 Ball Bearing Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XL-P 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
be quiet Light Wings (BL072) ARGB120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A12X25 Chromax 120MM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker B12-P ARGB 120MM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN TL Wireless LCD Fan, ARGB, PWM - Reverse Blade, 120mm, Black
| IN STOCK |
New Special Fan Blades
In order to keep air resistance to a minimum, the fan blades have been fitted with unique grooves.
Anti-Vibration-System
All fans of this series have the mounting holes fitted with rubber inlays to keep unpleasant vibration noise at a minimum.
PWM-Function
The pwm-model (Pulse-width modulation) of the new GlideStream-series. By using a pwm-capable motherboard, this fan can be controlled automatically. This function allows a more flexible rpm regulation, making it more convenient for the user. With the included adaptor, the Grand Flex 120 PWM can also be used without making use of the pwm function.
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 1900 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 36.3 dB |
| AIRFLOW | 16.4 - 108.83 cfm |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black |
| VOLTAGE | 12 V |
| DIMENSIONS | 120 mm x 120 mm x 25 mm |
| WEIGHT | 127 g |