|
Ready to ship Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
Noiseblocker Black Silent Pro PR-2 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-2 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XE-2 92mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
Seasonic MagFlow 1200mm 1225PWM ARGB 1-Fan Package
| IN STOCK |
StarTech High Air Flow Dual Ball Bearing TX3 Case Fan
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN SL140 RGB 2-Pack 140mm Computer Case Fans - White
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker B12-P ARGB 120MM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A6X25-PWM 60mm 3000RPM Case Fan - Beige,Brown
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-PS 140mm 1200RPM Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-2 140mm 900RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A12X25 Chromax 120MM Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M12-PS 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - White
| IN STOCK |
The NF-A12x25 is a highly optimized next-generation 120mm fan that integrates Noctua’s latest innovations in aerodynamic engineering to achieve an unprecedented level of quiet cooling performance. It takes state-of-the-art technologies such as the AAO (Advanced Acoustic Optimisation) frame or Flow Acceleration Channels and combines them with a record tight tip clearance of only 0.5mm, which is made possible by using the novel Sterrox® liquid-crystal polymer (LCP) compound as well as a metal-reinforced motor hub and axis for ultimate precision.
The 3-pin FLX version provides 2000rpm speed settings via the supplied Low-Noise Adapters to give full flexibility in configuring the fan for maximum cooling capacity or near-silent acoustics.
| FAN DIAMETER | 120mm |
| ROTATION SPEED | 2000RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 22,6 dBA |
| AIRFLOW | 102,1 m³/h |
| COLOR | Beige, Brown |
| VOLTAGE | 12V |
| DIMENSIONS | 120mm x 120mm x 25mm |
| WEIGHT | 0.81LBS |