8GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series Dual channel laptop memory kit (2x4GB)
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL11 - 1.35V
| IN STOCK |
16GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 8GB) CL9
| IN STOCK |
8GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory kit (2x 4GB) CL11
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-10666 CL9 SQ Series single laptop memory module
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1066MHz SO-DIMM Laptop Memory Kit 2x4GB for Apple Mac (PC3-8500)
| IN STOCK |
4GB G.Skill DDR3 PC3-12800 CL9 SQ Series Dual Channel Kit (2x2GB)
| IN STOCK |
4GB G.Skill Ripjaws DDR3 1600MHz SO-DIMM Low-voltage 1.35V laptop memory module CL11
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR3 1600MHz SO-DIMM laptop memory dual channel kit (2x 4GB) CL9 - Low Voltage
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR3 1333MHz PC3 10600 (4x 8GB) for Apple Memory Upgrade
| IN STOCK |
8GB Team Group Elite DDR3 SO-DIMM 1600MHz CL11 Memory Module
| IN STOCK |
The Crucial difference
As a brand of Micron, one of the largest memory manufacturers in the world, Crucial meets three key criteria:
Quality
All Crucial DRAM is classified as premium-quality and is extensively tested for performance and OEM compatibility before, during, and after the production process.
Compatibility
With memory designed for over 50,000 systems and with products that range from energy-efficient DDR3L modules to legacy DDR offerings, we have one of the most complete portfolios in the industry.
Selection
Backed by one of the industry’s most in-depth quality test programs, thirty years of manufacturing expertise, and a limited lifetime warranty, our modules are built to last.
| CAPACITY | 8GB |
| STANDARD | PC3-14900 |
| MEMORY SPEED | 1866MHz |
| CAS LATENCY | CL13 |
| SINGLE MODULE OR DUAL KIT | Dual channel kit |
| VOLTAGE | 1.35V |
| FORM FACTOR | 204-pin SO-DIMM |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |