Noiseblocker Multi-frame S-Series M12-P 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-2 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 140mm Computer Case Fan - Brown
| IN STOCK |
StarTech High Air Flow Dual Ball Bearing TX3 Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-4 120mm 2400RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-PS 120mm 1500RPM Case Fan - Black
| IN STOCK |
Lian Li UNI P28 120mm Computer Case Fan - 3 Pack - White
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-3 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Anti Vibrations Pads - Black - 16-Pack
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PR-1 60mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Lian Li UNI FAN TL Wireless LCD Fan, ARGB, PWM - Reverse Blade, 120mm, Black
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XL-1 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-3 120mm 1900RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-1 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
MASTERFAN SF120R RGB - SQUARE IS THE NEW COOL
Introducing Cooler Master MasterFan SF120R RGB, this is our first MasterFan with a square frame design. The square frame is designed to maximize area coverage and generate high pressure airflow, ideal for all CPU coolers. Compatible with RGB-enabled PCs, our fans are certified compatible with Asus Aura, ASRock RGB, and MSI RGB. The fan blades draws from both jet engine and helicopter blade designs. The blades propel air farther than the air pressure design while still retaining more static pressure than air flow. SF120R RGB series is fitted with multiple layers of our exclusive noise reduction technologies to cool your entire case and its components in silence.
RGB COLOR
Certified Compatible with Asus Aura, ASRock RGB, Gigabyte Fusion and MSI RGB.
SILENT COOLING TECHNOLOGY
Sound absorbing rubberized padding along with an installed silent driver IC to smoothen fan rotation which reduce vibration and fan clicks.
RGB HEADER EXTENDER
MasterFan SF120R RGB comes with an extended RGB 4 pin plugin so you could connect multiple RGB devices even if your motherboard only has one RGB header. Also comes with our secure RGB device connectors to prevent loose pin connections.
HYBRID DESIGN
A combination of both jet engine and helicopter blade designs gives you the static air pressure you need without sacrificing airflow.
SMART FAN SENSOR FOR JAM PROTECTION
Never worry about your cables getting snagged or components being mucked up ever again.
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 650-2000 RPM (PWM) ±10% |
| QUANTITY | Single |
| LIGHTING | RGB |
| NOISE LEVEL | 8-30 dBA |
| AIRFLOW | 59 cfm ±10% |
| CONNECTOR | 4-pin |
| COLOR | Black |
| POWER CONSUMPTION | 1.92 W |
| DIMENSIONS | 120 mm x 120 mm x 25 mm |
| WEIGHT | 144 g |