Noctua NF-A12x25r PWM 120MM Computer Case Fan - Brown
| IN STOCK |
Noctua NF-A8 80mm 2200RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-1 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-1 600RPM 140mm Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent X-2 80mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
be quiet Light Wings (BL073) ARGB 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-3 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-2 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PE-P 92mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent XE-2 92mm Computer Case Fan - Blue
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PM-1 40mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B14-2 140mm 900RPM Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 140mm 1200RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro P-P 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Inexpensive Quality and Reliability
The fact that good quality does not have to be expensive is shown by the third version of the NB-BlackSilentFan series. The well-balanced properties of this bestseller make this inexpensive and high-quality series of fans the absolute bestseller throughout the world.
Our least expensive series of fans moves in such high circles, however, that other producers come off worse in direct comparisons even with their considerably more expensive "high-end" fans.
- High-quality, stable, glass fibre-reinforced chassis in a classic design with anti-dust polycarbonate rotor.
- Extra-long connection cable.
- Incl. 4 screws for mounting.
- Extremely low start voltage!
- Low impulse noise NB-EKAPlus II wide-range drive.
- Reverse pole and overload protection, restart function, extremely failsafe.
- Extremely quiet bearings.
| FAN DIAMETER | 40 mm |
| ROTATION SPEED | 3800 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 14 dBA |
| AIRFLOW | 6.7 m³/h |
| CONNECTOR | 3-pin |
| COLOR | Black / Blue |
| VOLTAGE | 8 V |
| DIMENSIONS | 40 mm x 40 mm x 10 mm |
| WEIGHT | 15 g |