Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM IP67 Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 40x10mm 5000RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 140mm 1500RPM 5V PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Multi-frame S-Series M8-2 80mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-2 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Supermicro 40MM 13000RPM 4-Pin Fan - Black
| IN STOCK |
Noctua 140mm 900RPM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 200mm 800RPM PWM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noctua 200mm 800RPM 5V Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Industrial 140mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
StarTech Expansion Slot Rear Exhaust Cooling Fan with LP4 Connector
| IN STOCK |
Blacknoise Noiseblocker X B12 120MM ARGB Computer Case Fan - Black
| IN STOCK |
Lian Li SL Infinity 120MM Computer Case Fan - White, 3 Pack
| IN STOCK |
Noctua Chromax Anti Vibrations Pads - Black - 16-Pack
| IN STOCK |
Specifically designed for pressure demanding applications such as CPU or radiator cooling, the classic NF-P12 is a long-standing favourite among enthusiast users around the world and helped to found Noctua’s reputation as a top-tier manufacturer of premium quality quiet cooling components.
The new redux edition reissues this award-winning model in a streamlined, accessibly priced package that has been reduced to the essential core: the NF-P12 premium fan. Its industry grade SSO bearing, over 150.000 hours MTTF rating and full 6 years manufacturer’s warranty make the NF-P12 redux a proven premium choice that provides trusted Noctua quality at an attractive price point.
The performance-oriented top speed of the 1700rpm PWM version is ideal for high efficiency case, radiator and CPU cooling as well as other applications that require both extended performance headroom and PWM for automatic speed control.
| FAN DIAMETER | 120 mm |
| ROTATION SPEED | 450-1700 RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 25.1 dBA |
| AIRFLOW | 120.2 m³/h |
| CONNECTOR | 4-pin PWM |
| COLOR | Grey |
| VOLTAGE | 12 V |
| DIMENSIONS | 120 mm x 120 mm x 25 mm |