256GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 RGB Octuple Channel Kit (8x 32GB) by G.Skill
256GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 RGB Octuple Channel Kit (8x 32GB) Image
No longer available. See alternative options
Key Features
  • Trident Z Neo Series, designed specifically for AMD Ryzen 3000, X570 Series
  • 256GB kit containing 8x 32GB modules
  • 3600MHz memory speed, PC4-28800, 288 pins
  • CAS Latency CL18 (18-22-22-42) at 1.35V
  • Backed by G.Skill's lifetime warranty
See full specifications
See product description
Memory Speed
  • 3200MHz
  • 3600MHz
Similar Products
Details
Optimized DDR4 Performance for AMD Ryzen 3000
Dual-Tone Design
Sleek Beveled Edge
Powerful Overclocked Performance
Platform Compatibility
Light It Up With RGB Software
Sync Up with System Lighting
OC Profile Support
Specifications
CAPACITY 256GB
MEMORY SPEED 3600MHz
STANDARD PC4-28800
SINGLE/DUAL/TRIPLE Octuple Channel kit (8x 32GB)
CAS LATENCY CL18
MEMORY TIMINGS 18-22-22-42
VOLTAGE 1.35V
ERROR CHECKING Non-ECC
HEATSINK COLOR Black/Silver, with RGB
REGISTERED Unbuffered
TECHNOLOGY 288-pin DDR4 SDRAM
NUMBER OF PINS 288
CONFIGURATION 8x 32GB per kit
FEATURES Optimized for AMD Ryzen 3000, X570 chipset
PACKAGING Retail packaging
WARRANTY Lifetime manufacturers warranty
User Reviews
  • 1 review
Mohamed Alaithy
Very good
January 6th 2025 Verified user
Review of 256GB G.Skill Trident Z Neo DDR4 3600MHz PC4-28800 CL18 RGB Octuple Channel Kit (8x 32GB)