|
Ships in 8 days Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
Tripp Lite Protect It 7FT 2160 Joules 7-Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 15FT 6-Outlet 790 Joules Surge Protector
| IN STOCK |
3FT Belkin 6 AC Outlets Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 6 Outlet 790 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 2160 Joules 8 Outlet Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 8 Outlet NEMA 5-15P Safety Surge Protector - Black, Yellow
| IN STOCK |
Tripp-Lite UP SUPER 7 7FT 7 Outlet Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp-Lite 15FT PS615 6 Outlets NEMA 5-15R Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite Protect It! 6 Outlet Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp-Lite 15FT PS615 6 Outlet NEMA 5-15R Surge Protector
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite Protect It! 3 Outlet Power Cube With 6 USB A Ports Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Isobar Ultra 6FT 4 Outlet 3330 Joules Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 25FT 7 Outlet 1080 Joules Surge Protector - Light Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 2FT 6 Outlet 180 Joule Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
8FT Tripp Lite 6 Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite's TLP608TEL Surge Suppressor offers economical AC and phone line surge suppression for full protection of workstations, desktop PCs, telecom systems and other sensitive electronics. Built-in AC surge suppression shields connected equipment from damage and performance problems due to transient surges. Set of RJ11 telephone line suppression jacks protect dialup and DSL modem lines, fax machines, cordless phones and more.
TLP608TEL offers 6 total outlets, 8 foot cord and diagnostic LED to warn of suppressor damage. AC suppression rated at 990 joules shields equipment from surges and line noise. Attractive gray suppressor housing with keyhole mounting tabs and 1 designated transformer plug outlet offers convenient protection of desktop computer equipment and accessories. $20,000 Ultimate Lifetime Insurance (U.S., Canada, and Puerto Rico only).
| LENGTH | 8ft |
| CONNECTOR TYPES | AC outlet types: NEMA 5–15R Power plug: NEMA 5–15P |
| COLOR | Gray |
| WEIGHT | 0.51kg |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |
| MATERIAL | Plastic |
| CONNECTOR TYPE | NEMA 5–15P |
| AC OUTLETS | 6 AC outlet(s) |
| INPUT VOLTAGE | 120 V |
| SURGE RATING | 990 J |
| RESPONSE TIME | 0.000001 ms |
| INPUT FREQUENCY | 60 Hz |