|
Ships in 8 days Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
Tripp Lite 8FT 6 Outlet 990 Joules Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 8 Outlet NEMA 5-15P Safety Surge Protector - Black, Yellow
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 10 Outlet 2880 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 12 Outlet 1U Right Angle NEMA 5-15 Power Strip
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite 5 Outlet Surge Protector with 2 USB Ports - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT Waber 10 Outlet NEMA 5-15 Power Strip - Black, Blue, Gray
| IN STOCK |
15FT Tripp Lite Medical Grade Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 16 Outlet 450 Joule NEMA 5-15 Surge Protector - Gray, Black
| IN STOCK |
12FT Tripp Lite Protect It! 7 Outlet Surge Protector - Grey
| IN STOCK |
Tripp-Lite 15FT PS615 6 Outlets NEMA 5-15R Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 6 Outlet 990 Joules Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 1 Outlet 750 Joules Portable Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 15FT 6-Outlet 790 Joules Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp Lite 12FT 7 Outlet 1080 Joule Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 8FT 6 Outlet 990 Joules Right-Angle Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp Lite's SPS-615-HG offers 15A-capacity AC surge suppression and power distribution in a rugged all-metal outlet strip for 120V applications. Offers 6 AC outlets, 15-ft. AC power cord, built-in resettable circuit breaker and 1050-joule AC surge suppression. Features safety-enhanced hospital grade plug and outlets. Switch safety cover prevents accidental shutoff. Optional use keyhole mounting tabs. 15A circuit breaker controls power to all outlets and protects against overloads. LED indicator verifies line power available.
- 1050-joule AC surge suppression rating
- Rugged all-metal housing withstands years of use without loss of ground path continuity
- 6 NEMA5-15R Hospital-Grad AC outlets
- 15-ft. AC cord with integrated, molded Hospital-Grade NEMA 5-15PHG plug
- Keyhole mounting tabs and flanges
| LENGTH | 15ft |
| CONNECTOR TYPES | AC outlet types: NEMA 5–15R Power plug: NEMA 5–15P |
| COLOR | White |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |
| MATERIAL | Metal |
| CONNECTOR TYPE | NEMA 5–15P |
| AC OUTLETS | 6 AC outlet(s) |
| INPUT VOLTAGE | 120 V |
| SURGE RATING | 1050 J |
| PEAK POWER | 1800 W |
| RESPONSE TIME | 0.000001 ms |
| INPUT FREQUENCY | 50 - 60 Hz |