|
Ships in 9 days Free shipping to Seattle, WA! Free returns for any reason |
Tripp Lite Protect It 6FT 2160 Joules 8 Outlet Surge Protector
| IN STOCK |
8FT Tripp Lite 6 Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 10FT 510 Joules 3 Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 6FT 7 Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 6FT 6 Outlet Isobar 3330 Joules Surge Protector - White
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite 7 Outlet Eco Green Surge Protector - Cool Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 12 Outlet 1U Right Angle NEMA 5-15 Power Strip
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 6 Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 4FT 4 Outlet 450 Joule Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp-Lite 15FT PS615 6 Outlets NEMA 5-15R Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT Waber 10 Outlet NEMA 5-15 Power Strip - Black, Blue, Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 12FT 7 Outlet 1080 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT 8 Outlet NEMA 5-15P Safety Surge Protector - Black, Yellow
| IN STOCK |
Tripp Lite Isobar 2 Outlet 1410 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 10 Outlet 2880 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
The TLP76MSGB ECO-Surge™ 7-Outlet Surge Protector protects more than just your vital electronics. It’s an ideal green protection solution for your bottom line and the environment. Its energy-saving outlet configuration reduces waste (and costs) by cutting AC power to devices that aren’t being used.
One NEMA 5-15R outlet is always on for a device that requires constant power, such as a router or DVR. The other six NEMA 5-15R outlets have individual on/off switches, so if you aren’t using the device plugged into it, you can power off the outlet to save energy. Another illuminated on/off switch provides one-touch control to all outlets except the one that is always on.
Recommended for your home or office, the ECO-Surge Protector features 1080 joules to defend your components against even the strongest surges and spikes. Because residential power outlets have three wires—hot line (H), neutral (N) and ground (G)—the TLP76MSGB protects all three, covering the two protection modes: full normal mode (H-N) and common mode (N-G/H-G). It also filters out electromagnetic interference (EMI) and radio frequency interference (RFI) that can disrupt your electronics and inflict hardware damage or data loss.
An integrated circuit breaker protects all outlets and automatically shuts down connected equipment in case of overload. The six-foot AC power cord with NEMA 5-15P plug allows the black surge protector to reach distant outlets.
| LENGTH | 6ft |
| CONNECTOR TYPES | AC outlet types: NEMA 5–15R Power plug: NEMA 5–15P |
| COLOR | Black |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |
| MATERIAL | Plastic |
| CONNECTOR TYPE | NEMA 5–15P |
| AC OUTLETS | 7 AC outlet(s) |
| INPUT VOLTAGE | 110 - 125 V |
| SURGE RATING | 1080 J |
| PEAK POWER | 1800 W |
| RESPONSE TIME | 1 ms |
| INPUT FREQUENCY | 60Hz |