|
Ships in 8 days Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
Tripp Lite 12FT 7 Outlet 1080 Joule Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite 6 AC Outlet Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 4FT 7 Outlet 1080 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp-Lite 15FT PS615 6 Outlets NEMA 5-15R Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 12FT 7 Outlet 1080 Joules Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp Lite Isobar Ultra 6FT 4 Outlet 3330 Joules Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite 8FT 6 Outlet 990 Joules Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 15FT 6-Outlet 790 Joules Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp Lite 15FT Waber 10 Outlet NEMA 5-15 Power Strip - Black, Blue, Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 6FT 6 Outlet 990 Joules Surge Protector - Gray
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 25FT 1440 Joules 8 Outlet Right Angle Surge Protector - Light Gray
| IN STOCK |
6FT Tripp Lite Protect It! 3 Outlet Power Cube With 6 USB A Ports Surge Protector - Black
| IN STOCK |
Tripp-Lite 15FT PS615 6 Outlet NEMA 5-15R Surge Protector
| IN STOCK |
Tripp Lite Protect It 15FT 6-Outlet 790 Joules Surge Protector
| IN STOCK |
3FT Belkin 6 AC Outlets Surge Protector - White
| IN STOCK |
Tripp Lite's TLP808 offers complete AC surge suppression for comprehensive system protection of workstations, desktop PCs, telecom systems and other sensitive electronics. Heavy grade AC surge suppression shields connected equipment from damage and performance problems due to the heaviest transient surges. TLP808 offers 8 total outlets, 8 foot cord with space-saving angled plug and diagnostic LEDs to warn of wiring problems and suppressor damage.
Network grade AC suppression rated at 1440 joules shields equipment from surges and line noise. Integrated child-safety outlet covers safely seal off unused outlets. Attractive white suppressor housing with keyhole mounting tabs and 3 designated transformer plug outlets offers convenient protection of desktop computer equipment and accessories.
| LENGTH | 8ft |
| CONNECTOR TYPES | AC outlet types: NEMA 5–15R Power plug: NEMA 5–15P |
| COLOR | Gray |
| WEIGHT | 0.8kg |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |
| MATERIAL | Material: Plastic |
| CONNECTOR TYPE | NEMA 5–15P |
| AC OUTLETS | 8 AC outlet(s) |
| INPUT VOLTAGE | 120 V |
| SURGE RATING | 1440 J |
| RESPONSE TIME | 0.000001 ms |
| INPUT FREQUENCY | 50 - 60 Hz |