|
Ships in 7 days Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
StarTech ARMBARDUOV Dual Vertical Monitor Stand - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Arctic AEMNT00039A Z1 Single Clamp Monitor Arm - Up to 34"/38" Ultrawide
| IN STOCK |
Tripp Lite Heavy-Duty Tilt Wall Monitor Mount - Supports 37 Inch to 80 Inch Screens
| IN STOCK |
SIIG CE-MT2211-S1 Triple Flat Screen Monitor Desk Stand - Up to 27-inch
| IN STOCK |
Arctic Z1 Gen 3 4-Port USB 2.0 Single Monitor Arm - Up to 38-inch Screen
| IN STOCK |
Allsop Monitor Mount Stand - Grey
| IN STOCK |
Kensington K60087F SmartFit Desktop Monitor Stand - Up to 17-inch Screen - Black
| IN STOCK |
StarTech Flat Screen TV Wall Mount - Up to 70-Inch
| IN STOCK |
StarTech Desk Mount Dual Monitor Arm - Articulating - Up to 24-inch Monitors
| IN STOCK |
Siig CE-MT2T12-S1 Aluminum Mechanical Spring Slim Monitor Arm - Up to 32-inch Screen
| IN STOCK |
3M Mechanical Adjustable Monitor Arm - Black
| IN STOCK |
Kensington K52785WW SmartFit Monitor Stand - Up to 21-inch Screen- Black
| IN STOCK |
StarTech Wall Mount Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
StarTech Full Motion Desk Mount Monitor Arm - Up to 32-inch Screen - Silver
| IN STOCK |
StarTech Quad Articulating Desk Clamp Monitor Arm - Up to 27-inch Screen
| IN STOCK |
Save space with this premium desk mount monitor arm, by suspending your screen above your desk.
Versatile Use
Use the single arm monitor mount to mount your VESA mount monitor (75x75, 100x100) up to 34”.
Sleek and Stable Design
Made of aluminum, the VESA mount monitor stand provides stable support for your display, with a weight capacity of up to 17.6 lb. (8 kg). Built-in USB 3.0 ports provide convenient connectivity for your computer.
The arm extends 20.2” (514 mm) to allow a wide range of motion. Move the monitor holder arm effortlessly side to side to adjust your screen.
With its articulating arm, the monitor mount makes it easy to find the right viewing angle. Pan +90/-90 degrees left or right and tilt your display +90/-90 degrees up or down. For landscape or portrait viewing, rotate your display +90/-90 degrees.
Height Adjustment
Work in comfort with this height adjustable monitor stand that lets you raise or lower the monitor arm along the pole, up to 24.4” (620 mm).
| TYPE | Clamp |
| NUMBER OF MONITORS | 1 |
| COLOR | Black |
| MAX MONITOR WEIGHT | 8kg |
| MAX MONITOR SIZE | 86.4 cm (34") |
| VESA STANDARD | Minimum VESA mount: 75 x 75 mm Maximum VESA mount: 100 x 100 mm |
| ROTATION | Swivel angle: 90° Angle of rotation: 90° |
| TILT | Tilt angle range: -90 - 90° |
| ACCESSORIES INCLUDED | 1 x cable clips 9 Screws included |
| MATERIALS | Aluminium |