Sparkle Intel Arc A750 TITAN OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Triple Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire Pulse AMD Radeon RX 7600 Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
SAPPHIRE TOXIC AMD Radeon™ RX 6900 XT Extreme Edition
The long envisioned and highly anticipated TOXIC AMD Radeon™ RX 6900 XT Extreme Edition Graphics Card designed for the DIY Enthusiast, and Gamer pursuing unrivaled performance with a paramount cooling solution. Driving an innovative overclocking solution with incredible new cooling technology, the TOXIC AMD Radeon™ RX 6900 XT Extreme Edition is the superior choice for building a powerhouse PC with the best gaming performance on the market.
SAPPHIRE TOXIC Graphics Card FEATURES
Explore all the incredible features that come with the SAPPHIRE TOXIC AMD Radeon™ RX 6900 XT Extreme Edition Graphic Card. We've split our features into 3 categories so you can easily see all the features we pride ourselves in designing to create the best gaming experience possible for you
Software BIOS Switch
Switch from performance mode to silent mode or back using our TriXX software for a quick and easy switch between your dual BIOS modes.
Hybrid Fan Blade
The new hybrid fan design combines the quietness of a traditional axial fan design and strong air pressure of a blower fan design to generate an improvement in the downward air pressure through the fan while keeping the fan noise low.
| CHIPSET MANUFACTURER | AMD |
| GPU | Radeon RX 6900 XT |
| MEMORY SIZE | 16GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | liquid |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | Processor frequency: 2375 MHz Processor boost clock speed: 2730 MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 430 W Minimum system power supply: 850 W |