XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 7900 XT 20GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
GRAPHICS REINVENTED
The GeForce GTX 1650 is built with the breakthrough graphics performance of the award-winning NVIDIA Turing architecture. With up to 2X the performance of the GeForce GTX 950, it’s a supercharger for today’s most popular games, and even faster with modern titles. This graphics card is designed to deliver a powerful combination of gaming innovation, next-gen graphics, and quiet, power-efficient operation. Easily upgrade your PC and get game ready with performance that’s up to 2X the GeForce GTX 950 and up to 70% faster than the GTX 1050 on the latest games.
Best-In-Class Performance
Best-in-class performance with the advanced graphics capabilities of the award-winning NVIDIA Turing architecture
Turing Shaders
Concurrent execution of floating point and integer operations, adaptive shading technology, and a new unified memory architecture enable awesome performance increases on today’s games
State-Of-The-Art-Graphics
State-of-the-art graphics features, including variable rate shading, mesh shading, and multi-view rendering.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GTX 1650 |
| MEMORY SIZE | 4GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 128 bit |
| NUMBER OF FANS | 2 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express x16 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | Processor frequency: 1485MHz Processor boost clock speed: 1590MHz |
| DISPLAY PORTS | 2 x DisplayPorts |
| HDMI PORTS | 1 x HDMI |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| POWER CONSUMPTION | 75 W |