XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Gigabyte NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GeForce GT 730 NVIDIA 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GT 710 2GD3H LP Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
The new NVIDIA GeForce® GT 1030, powered by the award-winning NVIDIA Pascal™ architecture, accelerates your entire PC experience. Its powerful graphics engine and state-of-the-art technologies provide a performance upgrade to drive today's most demanding PC applications.
DO IT ALL. FASTER
Video editing. Gaming. Transforming your pictures at HD resolutions. This powerful card lets you do it all faster.
GET READY TO GAME.
The GeForce® GT 1030 comes with all the performance goodness of GeForce® Experience™. This is the gateway to great PC gaming, giving you industry-leading NVIDIA drivers for optimal performance and best-in-class stability—all with one-click convenience.
ThunderMaster
ThunderMaster is a utility program for the graphics card under Windows, and provides you to boost performance of the graphics card and to monitor the GPU information, which will only function correctly in conjunction with your new graphics adapter.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GT 1030 |
| MEMORY SIZE | 2 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR4 |
| MEMORY BUS | 64 bit |
| INTERFACE | PCI Express 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1151 MHz Processor boost clock speed: 1397 MHz |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | Half-Height/Half-Length (HH/HL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.5 |
| POWER CONSUMPTION | (typical): 20 W Minimum system power supply: 300 W |
| DIMENSIONS | Depth: 20 mm Height: 69 mm Width: 135 mm |
| CUDA CORES | 384 |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |