Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 1030 OC 2GB GDDR4 Graphics Card
| IN STOCK |
Inno3D NVIDIA GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 TITAN OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Triple Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
XFX Speedster SWFT 210 AMD Radeon RX 7600 Core Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX 6000 Ada Gen GDDR6 Graphics Card - 48GB
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
Asus GT1030-SL-2G-BRK GeForce GT 1030 2GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
PowerColor Radeon Hellhound RX 9070 XT 16GB GDDR6 3-Fan Graphics Card
| IN STOCK |
The GeForce® GTX 1660 Ti is built with the breakthrough graphics performance of the award-winning NVIDIA Turing™ architecture. With performance that rivals the GeForce® GTX 1070, it’s a blazing-fast supercharger for today’s most popular games, and even faster with modern titles.
DrMOS
DrMOS, originally only available for high-end server CPUs, is now available in all its glory in the next generation of Palit graphics cards. DrMOS offers high current circuits, low noise operation, and effective reduction of heat generating.
BROADCAST LIKE A PRO
Get amazing performance and image quality while livestreaming to Twitch or YouTube. GTX 1660 Ti & GTX 1660’s dedicated hardware encoder delivers 15% improved efficiency over prior-generation graphics cards and is optimized for Open Broadcaster Software (OBS).
NVIDIA ANSEL
This powerful photo mode lets you take professional-grade photographs of your games like never before. Now, you can capture and share your most brilliant gaming experiences with super-resolution, 360-degree, HDR, and stereo photographs.
TURING SHADERS
Featuring concurrent execution of floating point and integer operations, adaptive shading technology, and a new unified memory architecture with twice the cache of its predecessor, Turing shaders enable awesome performance increases on today’s games. Get even bigger performance boosts in modern games that take advantage of Turing’s advanced graphics features.
GeForce® EXPERIENCE
Capture and share videos, screenshots, and livestreams with friends. Keep your GeForce® drivers up to date. And optimize your game settings. GeForce® Experience™ lets you do it all. It’s the essential companion to your GeForce® graphics card.
AWESOME PERFORMANCE
Get game ready with performance that rivals the GeForce® GTX 1070 on the latest games with the GeForce® GTX 1660 Ti and 1660.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce GTX 1660 Ti |
| MEMORY SIZE | 6 GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6 |
| MEMORY BUS | 192 bit |
| NUMBER OF FANS | 2 |
| INTERFACE | PCI Express x16 3.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1500 MHz Processor boost clock speed: 1770 MHz |
| DISPLAY PORTS | 1 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Yes |
| POWER CONSUMPTION | Power consumption (typical): 120 W Minimum system power supply: 450 W |
| DIMENSIONS | Depth: 235 mm Height: 115 mm Width: 40 mm |
| CUDA CORES | 1536 |
| POWER CONNECTORS | 1x 8-pin |
| SLOTS WIDTH | 2 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |