be quiet! Light Wings ARGB 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-3 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker NB-eLoop B12-4 120mm 2400RPM Case Fan
| IN STOCK |
Seasonic MagFlow 1200mm 1225PWM ARGB 1-Fan Package
| IN STOCK |
be quiet Light Wings (BL073) ARGB 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua 120mm 2000RPM PWM Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-1 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black Swap 140x150x25mm 1500RPM Computer Case Fan w/Anti-Vibration Pads
| IN STOCK |
Noctua NF-A4x10 FLX 40mm 4500RPM Case Fan
| IN STOCK |
StarTech 60MM TX3 Ball Bearing Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PK-2 140mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua NF-A12x25 120mm 2000RPM 5V Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
Noiseblocker Black Silent Pro PL-1 120mm Computer Case Fan
| IN STOCK |
Noctua Chromax Anti Vibrations Pads - Black - 16-Pack
| IN STOCK |
Noctua NF-A8 80mm 2200RPM Case Fan - Beige, Brown
| IN STOCK |
"Pure Wings 2 – Outstanding Reliability and Silent Cooling.
The Pure Wings 2 80mm fans bring famous be quiet! silent cooling to entry level computing, yet are also appropriate for gaming and multimedia systems. The most important features include:
- Nine airflow-optimized fan blades that reduce noise-generating turbulence.
- Long life rifle bearing gives an operating lifetime of 80,000 hours.
- Even at maximum speed, operates at only 18.2 dB(A).
- Product conception, design and quality control in Germany.
Combining outstanding reliability, quiet operation, and a great price-for-performance ratio, Pure Wings 2 80mm is unique in its class. They are the ultimate reason to put well-known be quiet! silent cooling in your PC."
| FAN DIAMETER | 80mm |
| ROTATION SPEED | 1500RPM |
| QUANTITY | Single |
| NOISE LEVEL | 18.2 dB |
| AIRFLOW | Airflow: 44.45 m³/h Maximum airflow: 26.3 cfm |
| COLOR | Black |
| VOLTAGE | 12V |
| POWER CONSUMPTION | 1.68 W |
| DIMENSIONS | Height: 25 mm Width: 80 mm Depth: 80 mm Height: 25 mm |
| WEIGHT | 72 g |