PNY RTXA6000 Ada Lovelace 48GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A380 ELF DDR6 HDMI 2000MHz 6GB Single Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
MSI N210-MD1G/D3 Graphics Card - 1 GB
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sapphire PURE GAMING OC AMD Radeon RX 9070 16GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asus TUF NVIDIA GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Prime GE Force RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 TITAN OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Triple Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
PNY NVIDIA RTX A4500 20GB GDDR6 Professional Graphics Card
| IN STOCK |
While striving for the SUperior gaming experience, our PRofound journey across decades took us to destinations previously thought IMpossible. Across years of high-performance circuit design, MSI is proud to bring its latest masterpiece to life. SUPRIM is the next leap in graphic cards design.
CHISELED TO PERFECTION
Built upon two decades of award-winning graphics cards, the time to evolve beyond Gaming has come. A new design philosophy takes shape to pave the way for a new prestigious series.
NEVER LOSE YOUR COOL
TRI FROZR 2S stays cool in style. Thermals are kept in check in masterful ways under a sculpted SUPRIM exterior, letting you focus on enjoying your games in all their glory.
VIP COOLING TREATMENT
Dedication yields results. The memory modules get the private treatment with their own dedicated close quarters heatpipe that runs to a dedicated heatsink.
FACING THE HEAT HEAD-ON
Heat from the GPU is immediately captured by a solid nickel-plated copper baseplate and then rapidly transferred to an array of heatpipes. This widening of the thermal transfer systems with highly efficient mechanisms starting at the base improves overall efficiency.
KEEPING THE CORE COOL
Core Pipes are precision-machined for maximum contact over the GPU and spread the heat along the full length of the heatsink for optimal cooling.
A SYMPHONY OF SILENT DESIGN
Don’t sweat it. Airflow Control improves airflow dynamics through the heatsink for improved thermals and quieter acoustics. Deflectors provide additional surface area and guide air to where it’s needed for maximum cooling. Wave-curved 2.0 fin edges disrupt unwanted airflow harmonics resulting in reduced noise.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3070 Ti |
| MEMORY SIZE | 8GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 256 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1875MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | 310 W |
| CUDA CORES | 6144 |
| COLOR | Stainless steel |
| POWER CONNECTORS | 2x 8-pin |