Alpenföhn Dolomit 120MM Premium Processor Cooler - Black
| IN STOCK |
der8auer Delid Die Mate 2 - CPU IHS Heatsink Removal Tool
| IN STOCK |
Noctua NH-C14S Processor CPU Cooler
| IN STOCK |
Jonsbo 92MM Processor Heatsink Radiator Computer Cooling System - Black
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC AIO Mounting Frame
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AMD AM5 M4 Backplate
| IN STOCK |
der8auer Delid Die Mate X - CPU IHS Heatsink Removal Tool for Skylake X and Kaby Lake X CPUs
| IN STOCK |
Startech FAN1156PWM Processor CPU Cooler
| IN STOCK |
Noctua Chromax MP83 Mounting Kit - Black
| IN STOCK |
Jonsbo 92mm Computer Processor Cooler - Black
| IN STOCK |
der8auer RYZEN 3000 OC Custom Mounting Frame
| IN STOCK |
Noctua Chromax Black 140mm 1500RPM CPU Cooler
| IN STOCK |
Thermal Grizzly AM5 Adapter & Offset Mounting Kit
| IN STOCK |
Alpenföhn Ben Nevis 120MM Processor Cooler - White
| IN STOCK |
Noctua CPU Cooler NH-D15 S2011/1156/1155/1150/AM2/2+/3/3+/FM1/2/2+ 140mm 12V Retail
| IN STOCK |
Scythe High-End CPU Cooler Fuma 2 has been widely known for its stunning performance and quietness. Based on the award-winning twin tower design, the Fuma 2 Rev. B is now upgraded with two new Kaze Flex II PWM fans, which ramp up to 1500 RPM. For Intel 12th Gen CPU users, the fine-cut H.P.M.S IV mounting system is now ready for full LGA 1700 support.
Excellent RAM Compatibility
Standing only 154.5 mm in height, the Fuma 2 Rev. B fits most PC cases on the market. Equipped with two Kaze Flex II fans, thanks to the new fan frame design, the Kaze Flex II fans are even slimmer than its predecessor but also contribute better airflow volumes.
Asymmetrical Design
The classic asymmetrical design and slimmer Kaze Flex II fans allow maximum space for the memory slots (front bank), the cut-out fin improves memory compatibility allowing installation of high memory heatsink up to 55 mm.
Two Kaze Flex II 120 fans (25mm &15mm) rotate in opposite directions creating higher static pressure and more stable airflow. 3rd fan is option to maximize cooling performance.
Hyper Precision Mounting System IV (H.P.M.S. IV)
Scythe easy-to-install H.P.M.S. IV mounting system presents more optimal contact pressure to the latest CPUs on the market and provides full Intel LGA 1700 suppport.
| SOCKET COMPATIBILITY | Intel LGA 1700, 1200 , 115X, 2066 Square ILM, 2011(V3) Square ILM AMD AM4, AM3(+), AM2(+), FM2, FM1 |
| ROTATION SPEED (RPM) | Up to 1500RPM |
| AIR FLOW | 8.16-39.44 CFM |
| MAX NOISE LEVEL | 23.80 dBA |
| HEATSINK MATERIALS | Aluminum |
| FAN SIZE (DIAMETER) | 120mm |
| NUMBER OF FANS | 2 |
| TYPE | Active Cooling |
| CONNECTORS | 4-pin PWM |
| DIMENSIONS | Width: 137 mm Depth: 129 mm Height: 154.5 mm |
| WEIGHT | Weight: 1 kg |
| COLOR | Black |
| WARRANTY | 2 years manufacturers warranty |