Asrock Steel Legend AMD Radeon RX 7600 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Dual GeForce RTX 3060 V2 OC Edition NVIDIA 12GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asus Nvidia Geforce GT730 2GB GDDR5 Low Profile Graphics Card
| IN STOCK |
ASUS Dual AMD Radeon RX6600XT 8GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
ZOTAC GAMING GeForce RTX 5080 AMP Extreme Infinity 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
Sparkle Intel Arc A750 ORC OC Edition DDR6 HDMI 2200MHz 8GB Dual Fan Graphics Card - Blue
| IN STOCK |
Gigabyte GeForce RTX 5080 Gaming 16GB GDDR7 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX MERC 310 AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 Gaming Graphics Card
| IN STOCK |
XFX Speedster QICK 308 AMD Radeon RX 7600 Black Edition Graphics Card - 8GB
| IN STOCK |
Asus Prime GeForce RTX 5080 NVIDIA 16GB GDDR7 Graphics Card
| IN STOCK |
AMD Radeon Pro WX 3200 Graphics Card - 4 GB
| IN STOCK |
ASUS GT730-4H-SL-2GD5 NVIDIA GeForce GT 730 2 GB GDDR5 Graphics Card
| IN STOCK |
XFX AMD Radeon RX 6400 4GB GDDR6 Graphics Card
| IN STOCK |
Asrock Challenger Intel Arc A380 GDDR6 6GB Graphics Card
| IN STOCK |
MSI GeForce GT 710 Low Profile Graphics Card - 2 GB
| IN STOCK |
CHISELED TO PERFECTION
Built upon two decades of award-winning graphics cards, the time to evolve beyond Gaming has come. A new design philosophy takes shape to pave the way for a new prestigious series.
TORX FAN 4.0 is a masterpiece built on teamwork, with pairs of fan blades linked together with a revolutionary ring design to focus airflow and air pressure into the heatsink.
COPPER BASEPLATE FACING THE HEAT HEAD-ON
Heat from the GPU and memory modules is immediately captured by a solid nickel-plated copper baseplate and then rapidly transferred to an array of heatpipes. This widening of the thermal transfer systems with highly efficient mechanisms starting at the base improves overall efficiency.
CORE PIPES KEEPING THE CORE COOL
Core Pipes are precision-machined for maximum contact over the GPU and spread the heat along the full length of the heatsink for optimal cooling.
AIRFLOW CONTROL
Don’t sweat it. Airflow Control improves airflow dynamics through the heatsink for improved thermals and quieter acoustics. Deflectors provide additional surface area and guide air to where it’s needed for maximum cooling. Wave-curved 2.0 fin edges disrupt unwanted airflow harmonics resulting in reduced noise.
Zero Frozr is the calm before the storm. The fans completely stop when temperatures are relatively low, eliminating all noise when active cooling is unneeded. The fans will automatically start spinning again when the heat is on during gaming.
UTTERLY UNSTOPPABLE
Extremely durable double-ball bearings spin your TORX FANs for years of intense and lengthy gaming sessions in zero noise.
THE FINISHING TOUCH
An abundance of thermal pads provide additional heat dissipation for board components.
COOL ALL AROUND
There's more than meets the eye. Thermal pads beneath the sturdy brushed-finish metal backplate provide additional cooling.
Go Big or Go Stealthy
Dual BIOS gives you the choice to prioritize for full performance in GAMING mode or low noise in SILENT mode.
Hardened Defenses
Additional fuses built into the custom PCB provide additional safeguards against electrical damage.
Upgraded Foundations
A thickened copper layer inside the PCB increases conductivity which improves heat dissipation and high-performance reliability.
ANTI BENDING DEFYING GRAVITY
An enclosed rigid metal anti-bending plate provides additional strength to ensure structural integrity with the enlarged heatsink.
UNYIELDING SUPPORT
A bundled support holder provides additional graphics card reinforcement.
| CHIPSET MANUFACTURER | NVIDIA |
| GPU | GeForce RTX 3090 Ti |
| MEMORY SIZE | 24GB |
| MEMORY TECHNOLOGY | GDDR6X |
| MEMORY BUS | 384 bit |
| NUMBER OF FANS | 3 fan(s) |
| INTERFACE | PCI Express 4.0 |
| COOLING TYPE | Active |
| MAX RESOLUTION | 7680 x 4320 pixels |
| PROCESSOR FREQUENCY | 1860MHz |
| DISPLAY PORTS | 3 |
| HDMI PORTS | 1 |
| FORM FACTOR | Full-Height/Half-Length (FH/HL) |
| DIRECTX VERSION | 12.0 |
| OPENGL VERSION | 4.6 |
| VR READY | Virtual Reality (VR) ready |
| POWER CONSUMPTION | Typical: 450 W |
| CUDA CORES | 10752 |
| COLOR | Blue, Grey, White |
| POWER CONNECTORS | 1 x 16-pin |
| NVIDIA G-SYNC | NVIDIA G-SYNC |