32GB G.Skill DDR4 PC4-25600 3200MHz Ripjaws V for Intel Z170/X99 CL16 Dual Channel kit (2x16GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group Delta DDR4 3600MHz CL18 Dual Channel Memory Kit (2 x 8GB) - White
| IN STOCK |
8GB G.Skill DDR4 2400MHz PC4-19200 CL17 Dual Channel Memory Kit (2x 4GB)
| IN STOCK |
8GB Crucial 3200MHz DDR4 Memory Module (1 x 8GB)
| IN STOCK |
128GB G.Skill DDR4 Trident Z 3200Mhz PC4-25600 CL16 Silver/Black 1.35V Octuple Channel Kit (8x 16GB)
| IN STOCK |
4GB Silicon Power DDR4 U-DIMM Desktop DDR4-2666MHz, CL19, 4GBx1
| IN STOCK |
4GB Axiom PC4-17000 DDR4 2133MHz Memory Module
| IN STOCK |
16GB G.Skill DDR4 PC4-32000 4000MHz Ripjaws V Black CL18 Dual Channel kit (2x8GB) 1.35V
| IN STOCK |
16GB Team Group Vulcan DDR4 3600MHz CL18 Memory Module (1 x 16GB) - Grey
| IN STOCK |
8GB Synology DDR4 2666MHz ECC UDIMM Memory Module
| IN STOCK |
64GB Kingston FURY Renegade DDR4 3200MHz CL16 Dual Channel Kit (2x 32GB) Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR4 PC4-28800 3600MHz Ripjaws V for Intel CL16 (16-19-19-39) Quad Channel kit (4x16GB)
| IN STOCK |
Transcend's DDR4 3200 Mbps Long-DIMM JetRam Dual Channel Kit provides a fast and easy way to upgrade your desktops. The DRAM module is engineered with the finest chips available, having undergone stringent testing to ensure optimal speeds, endurance, reliability, and compatibility across platforms.
Transcend's DDR4 JetRam Dual Channel Kit provides a fast and easy way to upgrade your desktops. The DRAM module is engineered with the finest chips available, having undergone stringent testing to ensure optimal speeds, endurance, reliability and compatibility across platforms.
Upgrade desktop performance
The memory kit features two JetRam DIMMs to save you the trouble of re-purchasing. The model is tested across various motherboard platforms and operating systems with achieving maximum compatibility in mind, effectively enhancing memory bandwidth for your desktops.
Unlock next-gen performance
DDR4 delivers far less response time and application loading time than its predecessors DDR3, DDR2, and DDR. It is higher in RAM density but lower in power consumption, having brought energy requirement further down to 1.2V, making it best suited for memory-intensive applications.
Quality chips fully tested for reliability
JetRam memory modules are manufactured with true ETT grade, brand-name DRAM chips that have passed Transcend's strict screening process and rigorous environmental testing. Transcend’s memory modules undergo countless in-house stress tests and evaluations to ensure they deliver absolute quality and reliability.
| CAPACITY | 32GB |
| MEMORY TYPE | DDR4 |
| MEMORY SPEED | 3200MHz |
| STANDARD | PC4-25600 |
| SINGLE/DUAL/TRIPLE | Dual channel kit |
| CAS LATENCY | CL22 |
| VOLTAGE | 1.2V |
| ERROR CHECKING | Non-ECC |
| REGISTERED | Unbuffered |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| CONFIGURATION | Memory layout (modules x size): 2 x 16 GB Module configuration: 2048M x 8 |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |