|
Ships in 8 days Free shipping to New York, NY! Free returns for any reason |
AMD Ryzen 5 5600 AM4 3.5GHz 32MB Desktop Processor (Tray Version)
| IN STOCK |
Intel Comet Lake Intel Core i5-10400 2.90Ghz 12MB Cache CPU Desktop Processor
| IN STOCK |
AMD Wraith Stealth Cooler Ryzen 7 5700G 3.8GHz 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i3-12100 4.3GHz 4 Core LGA1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i5-12500 3GHz 6 Core LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
Intel Core i7-12700 2.1GHz 12 Cores LGA 1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600G Wraith Stealth Cooler Zen 3 3.9GHZ 16MB L3 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-10400F 2.9GHz Comet Lake 12MB Cache CPU Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i3-13100F 3.4GHz 4 Core LGA1700 OEM/Tray Processor
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 4500 3.6GHz 8MB AM4 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
Intel Core i5-12400 2.5GHz 6 Core LGA1700 Desktop Processor OEM/Tray
| IN STOCK |
Intel Core i9-13900 2.0GHz (5.6 Turbo) 24 Core LGA1700 Desktop Processor (Raptor Lake) Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX 4GHz 16 Core sWRX8 Desktop Processor Boxed
| IN STOCK |
AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2GHz (5GHz) 8-Core L3 AM5 Desktop Processor OEM/Tray Version
| IN STOCK |
AMD Ryzen 5 5600X 3.7GHz 6 Core L3 Desktop Processor, OEM/Tray Version
| IN STOCK |
POWER. PERFORMANCE. EFFICIENCY. All at your fingertips with the technological innovation of the 5nm Zen4 core found inside AMD Ryzen 7000 Processors.
The Ultimate Gaming Processor
When your PC has an AMD Ryzen 7000 series processor, you can focus on what really matters; being victorious on the digital battlefield. With 16 cores, 32 threads and boost clocks of 5.4GHz this AMD Ryzen 7900 delivers game-changing performance.
Technology Design To Save You Time
AMD Ryzen 7000 series processors are built to beat the clock. With time-saving connectivity like PCIe 5.0 storage supports, ultra-fast WiFi 6E wireless, 32 processing threads and dedicated video encode/decode accelerators to elevate your creator experience with AMD Ryzen 7000 series processors.
Upgradeable For Years To Come
The all-new AMD Ryzen 7000 series processors come packed with the state-of-the-art technologies to keep you on the bleeding edge with the insane speed of DDR5 memory, jaw-dropping bandwidth with PCIe 5.0 supports, AMD EXPO one-touch memory overclocking and hyper-efficient 5nm manufacturing.
Built-in Radeon Graphics
This AMD Ryzen 7900 processor comes with integrated AMD Radeon Graphics, with a frequency of up to 2200MHz and dual cores, no external GPU is required!
Low Power Draw
The new Ryzen 7000 series processors have a TDP of just 65W, keeping temperatures cool and noise levels low.
| SERIES | AMD Ryzen™ 9 |
| CPU SOCKET | Socket AM5 |
| NUMBER OF CORES | 12 |
| OPERATING FREQUENCY | 3.7GHz |
| BOOST FREQUENCY | 5.4GHz |
| NUMBER OF THREADS | 24 |
| CACHE | 64MB |
| MANUFACTURING PROCESS | 5 nm |
| INTEGRATED GRAPHICS TYPE | AMD Radeon Graphics |
| INTEGRATED GRAPHICS SPEED | 2200MHz |
| MEMORY TYPES SUPPORTED | DDR5-SDRAM |