480GB SanDisk Plus Serial ATA III 6GB 2.5-inch Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
240GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/510MB/sec)
| IN STOCK |
120GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 520/370MB/sec)
| IN STOCK |
480GB Silicon Power SATA III SSD S55 2.5-inch TLC Ultra-slim 7mm (read/write: 540/480MB/sec)
| IN STOCK |
500GB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
512GB Kingston KC600 2.5-inch 3D TLC NAND Self-encrypting Drive SATA SSD
| IN STOCK |
256GB Kingston Technology KC600 2.5-inch Serial ATA III 3D TLC Internal Solid State Drive
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD225S SATA 6Gb/s 2.5-inch SSD Solid State Disk
| IN STOCK |
2TB Transcend SSD220Q SATA III 6Gb/s Solid State Drive
| IN STOCK |
480GB AData SU650 2.5-inch SATA 6Gb/s SSD Solid State Disk 3D NAND
| IN STOCK |
64GB KingSpec P3 2.5-inch SATA III 3D TLC SSD
| IN STOCK |
240GB Transcend SATA 6Gbps 2.5-inch SSD Solid State Disk SSD220S
| IN STOCK |
3D NAND best upgrade option for gaming
Equipped with a 3D flash memory chip for a fast and seamless gaming experience superior to traditional HDDs, making it the best entry-level SSD for new gamers venturing into the world of gaming.
Enhanced performance for seamless cutscenes
Supports smart SLC caching algorithm for ultra-fast transmission speeds that is 4X faster than traditional HDDs to deliver seamless cutscenes.
Smart optimization to ensure reliable performance
Supports S.M.A.R.T. technology for SSD monitoring and Windows TRIM for optimized performance to ensure reliable SSD performance. The built-in ECC and Wear-Leveling technology also deliver a safe and reliable space for storing data.
Shock-resistant, vibration-resistant, and reduced noise interference
Compared to traditional HDDs, the VULCAN Z SSD has better shock-resistance and vibration-resistance as well as lower power consumption and noise interference to ensure users always feel safe storing games on the VULCAN Z SSD.
| CAPACITY | 2 TB |
| INTERFACE TYPE | Serial ATA III |
| FORM FACTOR | 2.5" |
| DATA TRANSFER RATES | 6 Gbit/s |
| RANDOM READ (4K) IOPS | 550 MB/s |
| RANDOM WRITE (4K) IOPS | 500 MB/s |
| FLASH STORAGE DETAILS | 3D NAND |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 70 °C |
| MTBF | 1000000 h |
| TRIM SUPPORT | Yes |
| S.M.A.R.T. SUPPORT | Yes |
| SPECIAL FEATURES | S.M.A.R.T. support TRIM support ECC |
| DIMENSIONS | 69.9 mm x 100 mm x 7 mm |
| WEIGHT | 45 g |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | 3 years manufacturers warranty |