32GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6400MHz CL32 Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
16GB Crucial DDR5 4800MHz CL40 SO-DIMM Laptop Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6000MHz CL30 1.40V Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL30 Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill Ripjaws M5 RGB DDR5 5200MHz Dual Channel Kit (2x 16GB) CL40 1.10V White Edition
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 5600MHz CL40 1.20V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB Team Group Delta RGB DDR5 6000MHz Dual Memory Kit (2 x 16GB) - Black
| IN STOCK |
16GB Kingston Technology FURY Beast DDR5 5600MHz CL36 Memory Module (1 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB Team Group T-Force Vulcan DDR5 6400MHz Dual Channel Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6400MHz CL32 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Beast DDR5 5600MHz CL36 Dual Memory Kit (2 x 16GB)
| IN STOCK |
Push the limits like never before with Kingston FURY™ Renegade DDR5 memory, designed for extreme performance on next-gen DDR5 platforms. Enhance your system with the boost it needs to stay on top with ultra-fast memory at up to 7200MT/s*. Kingston FURY Renegade DDR5 features sleek, newly designed aluminium heat spreaders in either black and silver or white and silver to complement the look of the latest PC builds by system builders and DIY PC enthusiasts. Available in single module capacities of 16GB and 32GB and dual-channel kits of 2 with capacities of up to 64GB.
Whether you’re creating content, multi-tasking or pushing the limits to the extremes for your bleeding-edge game title, Kingston FURY Renegade DDR5 memory is the ideal choice for gamers, enthusiasts, content creators and extreme overclockers.
Engineered to maximise performance
With speeds of up to 7200MT/s* and quick CL32 timings, Kingston FURY Renegade DDR5 features premium components hand-tuned by engineers, rigorously tested for compatibility across the industry’s leading motherboards and backed by 100% factory testing at speed for a hassle-free overclocking experience.
Tap into extreme overclocking potential
DDR5 ushers in a whole new era of memory technology to make extreme overclocking a more stable option than previous generations. On-die ECC delivers more reliable DRAM components, an on-board PMIC balances power when and where it’s needed, and two independent 32-bit subchannels provide dramatic increases in data efficiency for multi-core processors.
Intel® XMP 3.0 Certified
Intel Extreme Memory Profile technology makes overclocking a breeze with advanced pre-optimised factory timings, speeds and voltages for overclocking performance. Kingston FURY Renegade DDR5 features a programmable PMIC for XMP 3.0, supporting up to two customisable profiles to optimise your own unique timings, speeds and voltages saved directly to the DIMM.
Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers
Tested and trusted for your preferred motherboard so you can build with confidence.
| CAPACITY | 32GB |
| SPEED | 6000MHz |
| DDR5 STANDARD | DDR5 |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Single |
| CAS LATENCY | CL32 |
| VOLTAGE | 1.35 V |
| HEATSINK COLOR | Heatsink |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| MEMORY LAYOUT | 1 x 32 GB |
| INTEL XMP | 3.0 |
| OPERATING TEMPERATURE | 32 - 185 °F |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |