|
Ships in 11 days Free shipping to Phoenix, AZ! Free returns for any reason |
16GB Crucial DDR5 4800MHz CL40 SO-DIMM Laptop Dual Memory Kit (2x8GB)
| IN STOCK |
32GB Kingston Technology FURY Renegade 6400MHz DDR5 CL32 Dual Channel (2 x 16GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL30 Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6000MHz CL36 Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 6000MHz CL28 Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6000MHz CL30 1.40V Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Silver
| IN STOCK |
Kingston Technology ValueRAM is the best source for industry standard desktop and notebook memory, supplying the most reliable product, supported by an outstanding warranty and free tech support. Kingston Technology’s ValueRAM desktop and notebook memory is recognised and validated on all of the desktop and notebook motherboard manufacturer’s web sites including Asus, MSI, Gigabyte and more. Not all desktop and notebook memory is created equal – Kingston Technology invests $millions to ensure the quality of its modules to reduce your total cost of ownership. All ValueRAM desktop and notebook memory is design proven in functional testing. Kingston Technology’s strong industry alliances make ValueRAM the most reliable desktop and notebook memory you can buy.
| CAPACITY | 16GB |
| SPEED | 5600MHz |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Single |
| CAS LATENCY | 46 |
| TIMINGS | 46-45-45 |
| VOLTAGE | 1.1 V |
| REGISTERED | 288-pin DIMM |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| TECHNOLOGY | Module configuration: 2048M x 64 |
| MEMORY LAYOUT | 1 x 16 GB |
| OPERATING TEMPERATURE | 0 - 85 °C |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |