32GB Kingston FURY Beast DDR5 5200MHz CL40 Memory Module (1 x 32GB)
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6400MHz CL32 1.40V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 Neo RGB 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
64GB G.Skill DDR5 Trident Z5 NEO 6000MHz CL30 1.40V Dual Channel Kit 2x 32GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 NEO 6000MHz CL32 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 5600MHz CL40 Dual Channel Kit 2x 16GB White
| IN STOCK |
32GB Crucial DDR5 4800MHz PC5-38400 CL40 Dual Channel Kit 2x16GB
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Trident Z5 RGB 6000MHz CL36 1.35V Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Ripjaws S5 5200MHz CL40 Dual Channel Kit 2x 16GB Black
| IN STOCK |
32GB G.Skill DDR5 Flare X5 6000MHz CL32 1.35V Dual Channel Kit (2x 16GB) AMD EXPO Matte Black
| IN STOCK |
Kingston FURY Beast DDR5 RGB Memory
Kingston FURY™ Beast DDR5 RGB1 lets you overclock in style on next-gen gaming platforms with cutting-edge technology. Experience the superior speed advancements of DDR5 with double the banks and double the burst length.
Vibrant RGB lighting customisable with Kingston FURY CTRL software and patented Infrared Sync Technology™ along with the new heat spreader design sets you apart in and out of the game.
Enhanced RGB lighting with new heat spreader design
Game in style by customising the smooth, stunning range of RGB lighting1 effects using Kingston FURY CTRL or the motherboard manufacturer’s software.
Patented Kingston FURY Infrared Sync Technology™
Vibrant RGB effects light in unison with Kingston’s patented Infrared Sync Technology.
Intel® XMP 3.0-Ready and Certified
Advanced pre-optimised timings, speed and voltage for overclocking performance and save new user-customisable profiles utilising a programmable PMIC.
Qualified by the world’s leading motherboard manufacturers
Tested and trusted for your preferred motherboard so you can build with confidence.
Improved stability for overclocking
On-die ECC (ODECC) helps maintain data integrity to sustain ultimate performance while you push the limits!
| CAPACITY | 8GB |
| SPEED | 4800MHz |
| DDR5 STANDARD | DDR5 |
| SINGLE / DUAL / QUAD KIT | Single |
| CAS LATENCY | CL38 |
| VOLTAGE | 1.1 V |
| HEATSINK COLOR | Heatsink |
| NUMBER OF PINS | 288 |
| TECHNOLOGY | 288-pin DIMM |
| MEMORY LAYOUT | 1 x 8 GB |
| INTEL XMP | 3.0 |
| OPERATING TEMPERATURE | 32 - 185 °F |
| PACKAGING | Retail packaging |
| WARRANTY | Lifetime manufacturers warranty |