Palit NE64060019P1-1070D graphics card NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6 by Palit
Palit NE64060019P1-1070D graphics card NVIDIA GeForce RTX 4060 8 GB GDDR6 Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • Dedicated Ray Tracing Cores
  • Dedicated Tensor Cores
  • NVIDIA DLSS 3
  • Game Ready and NVIDIA Studio Drivers
  • NVIDIA® GeForce Experience™
  • NVIDIA Broadcast
  • NVIDIA G-SYNC®
  • NVIDIA GPU Boost™
  • GDDR6 Graphics Memory
  • PCI Express® Gen 4
  • Microsoft DirectX® 12 Ultimate
  • Vulkan RT APIs, Vulkan 1.3, OpenGL 4.6
  • HDCP 2.3
  • DisplayPort 1.4a, up to 4K at 240Hz or 8K at 60Hz with DSC, HDR
  • As specified in HDMI 2.1a: up to 4K 240Hz or 8K 60Hz with DSC, Gaming VRR, HDR
See full specifications
See product description
Details
Classic Dual-Fan | Robust Structure
The GeForce RTX™ 4060 Dual Series is covered by sleek black finish. With two 95mm large fans and wide opening on the back plate, the graphics card offers competitive cooling and acoustic performance. The subtle RGB lighting on the rear also adds a sense of stylishness to the pc station without being too much as a distraction.
Powered by NVIDIA DLSS 3, ultra-efficient Ada Lovelace arch, and full ray tracing.
RGB Lighting
NVIDIA Canvas
The App That Puts the AI in Painting
NVIDIA Omniverse
Connect Your Creative Worlds to a Universe of Possibility
NVIDIA Reflex
NVIDIA DLSS 3
Ray Tracing
0-dB TECH
NVIDIA G-SYNC®
Specifications
CHIPSET MANUFACTURER NVIDIA
GPU GeForce RTX 4060
MEMORY SIZE 8GB
MEMORY TECHNOLOGY GDDR6
MEMORY BUS 128 bit
NUMBER OF FANS 2 fan(s)
INTERFACE PCI Express x16 4.0
COOLING TYPE Active
MAX RESOLUTION 7680 x 4320 pixels
PROCESSOR FREQUENCY 1830 MHz
DISPLAY PORTS 3
HDMI PORTS 1
DISPLAY PORTS 3
DVI PORTS 3
DIRECTX VERSION 12 Ultimate
OPENGL VERSION 4.6
VR READY Yes
POWER CONSUMPTION 600 W
DIMENSIONS 123.5 mm