G.Skill Aegis F4-3200C16S-16GIS memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MHz by G.Skill
G.Skill Aegis F4-3200C16S-16GIS memory module 16 GB 1 x 16 GB DDR4 3200 MHz Image
26 IN STOCK
Ships in 11 days
Free shipping to Phoenix, AZ!
Free returns for any reason
Add accidental protection from
Key Features
  • PC/Server 16 GB DDR4 3200 MHz Single-channel
  • 288-pin DIMM 1 x 16 GB
  • CAS latency: 16
  • 1.35 V
  • Intel Extreme Memory Profile (XMP) 2.0
See full specifications
See product description
Details
The Ideal Solution for Gaming PCs
Designed for Gamers
Built for Quality
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, this lowers the memory voltage requirement by 20% from DDR3 memory kits! Now your system can perform even faster without becoming an expensive appliance heater.
Specifications
CAPACITY 16GB
MEMORY TYPE DDR4
MEMORY SPEED 3200 MHz
SINGLE/DUAL/TRIPLE Single
CAS LATENCY 16
VOLTAGE 1.35 V