G.Skill Ripjaws F5-5600J2834F16GX2-RS5K memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 5600 MHz by G.Skill
G.Skill Ripjaws F5-5600J2834F16GX2-RS5K memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 5600 MHz Image
OUT OF STOCK
Receive Stock Notice:
Key Features
  • PC 32 GB DDR5 5600 MHz Dual-channel
  • 2 x 16 GB
  • CAS latency: 28
  • 1.1,1.35 V
  • Intel Extreme Memory Profile (XMP) 3.0
See full specifications
See product description
Details
High-Speed Memory Performance with 12th Gen Intel® Core™ CPU & Z690 Platform
Experience the Evolution of Extreme Speed
Super Speed in Style
Compact Low-Profile Design
Featuring a low-profile height of just 33mm, the Ripjaws S5 memory is an ideal choice for compact mini-ITX builds or systems with large CPU coolers.
Unlocking Capacity Limits with DDR5 Memory
Revolutionary Performance
All-New Power Management Design
Engineered for the Ultimate DDR5 Experience
Red Dot Design Award 2022
Ultra Power Efficient
Designed with an ultra-low voltage of 1.1V, the standard DDR5 reduces power consumption and is more power efficient than DDR4 memory.
XMP 3.0 Support
Specifications
CAPACITY 32GB
SPEED 5600 MHz