G.Skill Ripjaws F4-3200C22S-8GRS memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz by G.Skill
G.Skill Ripjaws F4-3200C22S-8GRS memory module 8 GB 1 x 8 GB DDR4 3200 MHz Image
5 IN STOCK
Ships in 11 days
Free shipping to Phoenix, AZ!
Free returns for any reason
Add accidental protection from
Key Features
  • Laptop 8 GB DDR4 3200 MHz Single-channel
  • 1 x 8 GB
  • CAS latency: 22
  • 1.2 V
  • Intel Extreme Memory Profile (XMP) 2.0
See full specifications
See product description
Details
A New Standard of Speed - Ripjaws DDR4 SO-DIMM
Designed for Ultra Performance and Reliability
Small and Fast
Power Efficient
Designed with a low voltage of 1.2V~1.35V at DDR4 standard, the Ripjaws DDR4 SO-DIMM reduces power consumption and at the same time, lowers heat output that helps your systems run cooler, more stable, and more efficient.
XMP 2.0 Support
Specifications
CAPACITY 8 GB
MEMORY SPEED 3200 MHz
CAS LATENCY 22
VOLTAGE 1.2 V